| PrivesteCatreCer a întrebat:

Intrebare pentru cunoscatori: Poti inlocui motorul de mazda rx8 cu unul normal?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Il poti inlocui si cu o roata de alergat pentru hamsteri.
De ce ar vrea cineva asta? Motorul cu piston rotativ este tot farmecul acestei masini.

regis
| regis a răspuns:

Modificarea propriu zisa trebuie facuta in service autorizat in acest sens (lista lor se regaseste tot pe site-ul RAROM). De potrivit nu se potriveste un alt motor, se poate ADAPTA insa unul si nu exista nici o alta limita in acest sens, cu exceptia celei legate de emisiile poluante, care trebuie sa fie cel mult egale cu cele ale motorului inlocuit.

| OldSoul a răspuns:

Da, il poti inlocui, dar la noi in tara nu-l va omologa nimeni.
Altfel spus deplasarea cu aceea masina va fi ilegala.
Au mai fost modificari de acest gen, au pus un motor de BMW.
La o cautare mai amanuntita pe Google cred ca vei gasi informatii mult mai utile decat vei primi aici.

| regis a răspuns (pentru OldSoul):

Nu este cazul sa cauti pareri pe google, exista informatii oficiale pe site-ul RAROM:
"Dacă se montează un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanţe mult diferite faţă de cel iniţial (putere mai mare, configuraţie diferită care presupune reamplasarea suporţilor motorului etc.) se efectuează probe specifice în cadrul Laboratorului de încercări pentru securitate rutieră al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraţie."

| OldSoul a răspuns (pentru regis):

Ba este cazul. Era vorba despre modificarea propriuzisa, nu despre omologare.

Asta insemnand sa caute informatii aditionale despre ce cuprinde aceasta modificare, asta insemnand informatii de la cei ce au mai facut astfel de schimbari, asa sa stie ce motoare se potrivesc si ce alte modificari sunt necesare.

| winterdemonsprofile a răspuns:

Nu il onlocuii rotary engine-ul e cel mai bun sad i-ati o masina noua nu o distruge

| PrivesteCatreCer explică (pentru winterdemonsprofile):

Acel motor dupa 200k km se duce, deja s-a dus de fapt, e al doilea

| winterdemonsprofile a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

La cel mai bun ma refer ca este o legenda JDM si este si iconic, stiu ca nu este foarte economic. Scuze laughing