| Delocimportant a întrebat:

Intrebare pentru taximetristi: detin permis cat B, de 2 ani. Vreau sa obtin atestatul de taximetrist, apoi sa ma angajez la o firma de taxi, si sa lucrez acolo. La chestionare ma descurc 20 din 20. Ce acte trebuie sa imi fac? Unde trebuie sa ma duc? Cam cat m-ar costa toata treaba? Multumesc.

2 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Atestate taxi - atestat pentru conducatorii auto care efectueaza transport rutier in regim de taxi
Conditii si acte necesare:
varsta minima 21 ani
minim 2 ani vechime categoria B
sa nu fi avut suspendat exercitarea dreptului de a conduce in ultimul an sau mai mult de doua ori de la data obtinerii, pentru consum de alcool
cazier judiciar
cazier auto
fisa medicala si test psihologic la o clinica autorizata pentru Siguranta Circulatiei

| Alexul99 a răspuns (pentru Alexul99):

Durata cursului: 5 zile (30 ore)
Pret: 180 lei acum depinde de la o scoala la alta, mai devreme gasisem una si cu 250 de lei, dar pe acolo se invarte pretul.
Pentru mai multe informatii cauta pe google scolile de soferi din orasul tau care fac pregatiri si pentru atestate de taxi...
De exemplu daca esti din Bucuresti cauti : scoala soferi Bucuresti atestat taxi, si tot asa.te-ai prins tu laughing.
Multa bafta.