| MaNiAcToR a întrebat:

Am 23 de ani si nu lucrez nicaieri iar productia mea zilnica e 0. Am vrut sa ma angajez dar salariile care mi le ofereau patronii erau foarte mici avand in vedere ca nu ma trag dintr-o familie tocmai saraca. Asa ca... Am decis sa ma apuc de TAXIMETRIE... Nu am mai practicat, am permis de 4 ani ca si varsta ma incadrez, atestatul nu e o problema il fac chiar si maine stiu ca dureaza 5 zile
Am gasit pe OLX un anunt in care vinde Firma+Licenta (2024)+Masina+Statie+toate minunile care imi trebuiesc...
Costa 8000€ negociabil Toata minunea asta masina ese un Opel Astra H Caravan din 2010 cu 150. 000km Ca motorizare nu detin informatiile momentan pentru ca urmeaza sa ne intalnim si sa discutam problemele. Doar ca masina asata asa:
http://img35.olx.ro/......rev001.jpg
http://img34.olx.ro/......rev001.jpg

Credeti ca merita investitia? Pot sa imi intretin eventuala familie din asa ceva? O sa pot avea niste bani in buzunar cat de cat ok? M-am saturat de toti cara ofera minimul pe economie

8 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Cumperi masina cu licenta. Corect. Insa trebuie sa te afiliezi unui dispecerat. Iar ala tot asa costa. Suma de 8000 e mare, mai ales ca vad ca nu ai deloc experienta. Sfatul meu este sa te angajezi ca taximetrist cateva luni, vezi despre ce e vorba, cat castigi, cat muncesti...si abia dupa aia iei decizii.

| MaNiAcToR explică (pentru visatorul78):

Eu in acesti 7500€ cumpar asa: Firma S.R.L + Licenta + Masina (4500€) + Statie + Casa de marcat si tot tacamul. O colaborare cu un dispecer in orasul in care stau e 250 de Lei iar impozitul pe S.R.L e de 3% deci nu e o avere. Practic eu cand cumpar aceste lucruri la 7500€ eu cumpar in mare parte hartiile si nu masina ca aceea are valoare mica. Ok am lamurit si acest aspect. De unde mi-a venit ideea? Pe data de 9 Mai 2016 se scot din circulatie MAXI TAXI asa ca omul va fi nevoit sa mearga ori cu autobuzul/tramvaiul(care nu acopera tot orasul) ori taxi. Si totusi am prieteni taximetristi care spun ca pe cat de usor suna munca asta de taximetrist pe atat de grea e. Si nu ma refer ca efort ci ma refer din pct de vedere al riscurilor. Acum ca v-am dat mai multe detalii/infoermatii sper sa ma ajutati mai concret. Dau funda celui mai plauzbil raspuns! Multumesc

| visatorul78 a răspuns (pentru MaNiAcToR):

Stiu ce cumperi de banii aia. Nu inteleg insa rostul intrebarilor tale. Deja ti-ai facut calcule, esti incalzit pe afacere. Prezinti tuturor argumente favorabile. Ce mai urmaresti atunci punand intrebari? Iti spun eu ce: esti nesigur pe tine. Daca erai 100% sigur pe ceea ce spui, nu mai puneai intrebari. Daca crezi in tine, actioneaza. Daca nu, stai pe fundul tau si economiseste banii aia.
Munca aia nu e deloc usoara sau lipsita de riscuri.

| RAY a răspuns:

Depinde in ce oras stai, eu am auzit ca daca dai 5000 de euro ai autorizatie pe viata ceea ce merita desigur, decat sa o freci la rece la un patron lucrezi pe cant propiu, eu spun ca isi poti intretine familie din meserie asta daca stai intr-un oras mare, acuma cu masina mai bine una noua un logan ceva, multa bafta

| mihai69 a răspuns:

Nu faci avere din taximetrie. Abia dacă poți să cumperi mâncare și să plătești dările cu ce câștigi. Chiar dacă ai lucra „la gri" (adică să nu declari la fisc toate cursele). Și chiar dacă pui instalație GPL...

| MaNiAcToR explică:

Pai daca e asa cum zici tu... dc se angajeaza soferi de taxi pe banda rulanda la noi in GL? Am vb cu un sofersu mi-a spus asa: 45 lei taxa cuvenita proprietarului masinii, 5 lei spalatul parca (prea putin important) si 40 dei gazul la suta de km. Eu cumpar firma cu tot cu masina si licenta... Practic sunt propriul meu sef... Chiar asa sa ma descurc de pe o zi pe alta cu taximetria?

| Porcusorul a răspuns (pentru MaNiAcToR):

Mai degraba faci bani daca inchiriezi masina. 45-50 lei/12 ore, insemnand 2 soferi in doua ture. Sa faci 100 lei/zi, timp in care tu te ocupi doar de intretinerea masinii, poate fi o afacere.

| MaNiAcToR explică (pentru Porcusorul):

Bagi 2 soferi... ok dar traim in Romania si nu ii doare pe ei capul de masina mea. Scoti 90 / zisi bagi 200 in ea... sunt sigur ca ai sa zici "Da cumpara un jaf de masina ieftina" dar nu, nu se poate pentru ca masina nu trebuie sa fie mai veche de 5 ani sa o poti folosi 9 ani iar eu la pe termen scurt nu ma bag. Ce scot pe mere dau pe, pere deci raspunsul e categoric NU. E masina mea si o am exact asa cum o intretin