| dorina67 a întrebat:

La ce serveste catalizatorul dintr-o masina?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La "rearderea" gazelor de esapament, astfel incat orice urma de combustibil sa fie arsa. Totodata mare parte din oxidul de azot este descompus in azot si oxigen, iar monoxidul de carbon in dioxid de carbon. In urma acestor procese se reduce semnificativ poluarea.

| andi a răspuns:

Normele astea iti cer acum sa ai catalizator...cu poluarea asta....multi isi scot si mai castiga ceva cai putere

| sigmanet a răspuns:

Catalizatorul filtreaza gazele emanate de masina si astfel in atmosfera ajungand ceva mai putine noxe.

| gaby_6279 a răspuns:

Reduce noxele

| stejarandrey a răspuns:

Reduce poluarea, mai bine zis reduce gazele de eshapament daunatoarebig grin