| raduqu a întrebat:

La examenul auto, la traseu, daca politistul te pune sa o iei pe interzis si o faci din greseala si te pica din cauza asta poti depune contestatie si se poate rezolva ceva prin acea contestatie?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune contestatie, desi nu cred ca rezolvi ceva.
Este adevarat ca politistul nu are voie sa dea indicatii gresite dar nici candidatul nu are voie sa le execute.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca o iei gresit, nu ai ce contestatie sa depui, ca-i vina ta!
Ce, nu vezi semnul de interzis?
Te mai faci naibii si de rusine, cu tupeul asta.

Cu foarte multi ani in urma, am fost in situatia asta, cerandu-mi-se sa opresc masina pe o strada linistita, dar cu sens unic si mi s-a cerut sa fac o intoarcere din 3 mutari. Evident ca, am spus: "nu se poate, este strada cu sens unic si daca fac manevra asta, ajung cu masina pe cotrasens, comitand o ilegalitate".
Dadusem examenul cu comandatul Politiei din orasul nostru, un tip extrem de dur, care lua numai pe ai cu note maxime siiI punea, numai chestii incurcate sa faca.
A doua chestie care mi-a cerut-o pe langa multe chestii micute (parcari laterale, cu spatele, oprit in panta samd), a fost, sa opresc masina cu 1 strada inainte de zona unde era instructorul si ceilalti cursanti care urmau sa dea testul. Am oprit. El a coborat si m-a lasat in masina.
Intr-o fractiune de secunda, am sarit si masina, am incuiat-o si l-a urmat pe jos.
S-a intors si m-a intrebat de ce nu duc masina inapoi la instructor, ca probabil ma asteapta.
I-am spus ca nu-i posibil, eu inca nu am permis si singura nu pot sofa masina, fara instructor sau fara examinator in masina. Abia atuci I s-a luminat fata, mi-a intins mana si m-a felicitat.
Deci, tricuri au ei destule la care sa te puna, dar nu-s ilegale, ci perfect legale, pentru ca asa ti se verifica cunostintele despre legislatia rutiera.

Sfatul meu este sa pui mana pe Ligislatia rutiera si sa o manaci din scoarta in scoarta, ca nu ai ce risca, daca inveti tot!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum sunt filmate examenele, nu cred ca mai fac tampanii din astea

| Yurisa a răspuns (pentru suntserios):

Pe mine m-a pus sa intorc pe trecere happy happy happy happy Mi-a scazut, evident

| suntserios a răspuns (pentru Yurisa):

Pai si nu ia i zis... merg 30m mai incolo sa intorc ca aici nu am voie?

| Yurisa a răspuns (pentru suntserios):

Am intors ca tremuram din toate alea laughing)

| gheorghe699 a răspuns (pentru Yurisa):

Si? daca esti proasta ...trebuia sa-i spui nu am voie, el ti-ar fi raspuns; admis!

| Yurisa a răspuns (pentru gheorghe699):

Dacă eram proastă dădeam si eu șpagă ca oamenii normali

| gheorghe699 a răspuns (pentru Yurisa):

"Oamenii normali"dau spaga? ..asa crezi?

| Lioana a răspuns:

Daca te pune sa mergi pe interzis in timpul unui examen inseamna ca te testeaza. Tu daca il asculti ai picat testul si implicit examenul. Nu ai ce face. Tu trebuia sa stii ce ai de facut, ce e corect și ce nu. Cum sa mergi pe interzis in timpul examenului auto? Nu ai voie sa asculti de ispite.

| mastadont a răspuns:

Nu rezolvi nimic. Polițistul te poate pune să mergi pe interzis pentru că te testează să vadă dacă îți dai seama că e interzis. Dacă îi spuneai că pe acolo e interzis și nu ai cum să o iei nu te pica.

| Yurisa a răspuns:

Dacă erau deștepți nu mai dădeau șpagă ce zici de asta rolling on the floor))

| Yurisa a răspuns:

"Și eu vreau să îmi iau permisul pe șpagă. Asta nu înseamnă că sunt proastă ci doar vreau să fiu sigură că îl iau"
"ce rost are să fac ore de pregătire în care să învăț cum să pornesc mașina, să schimb vitezele, etc? Dacă pentru mine chestiile astea sunt apă de ploaie."

Sa fii sigura ca il iei ca sa ce? Sa omori oameni nevinovati pe strada? laughing Daga mea, mai bine iti iei o bicicleta si stai acasa, eventual ia-ti o bicicleta. Esti foarte foarte proasta, nu doar proasta. E groasă rău dacă mai sunt altii ca tine laughing. Orele alea de condus nu sunt ca sa te invete pe tine sa schimbi viteze, fata mea, si sunt obligatorii, minim 15 si minim 3 inainte de examen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate rezolva nimic! A fost din neatenția ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are voie să te inducă în eroare, dar unde ai obligatoriu pe o direcție, nu va spune nimic.

| Iunix a răspuns:

Nu cred că se mai fac asemenea măgării. Tu fi atent oricum la trafic, la semne, indicatoare etc. și îi spui dacă te pune de exemplu să o iei la dreapta și tu ai indicatoru interzis virajul la dreapta.

| Zamfir_Teodora_1970 a răspuns (pentru Iunix):

Se mai fac, astazi am picat pentru faptul ca m-a bagat pe interzis, am specificat ca este interzis, stiu ca este o lege data in 2010 care le este interzis sa se faca asemenea manevre.

| WAYNEZ a răspuns:

Acum sunt filmate examenele,iar polițiștii nu mai au dreptul să testeze candidații,adică nu mai au voie să dea indicații capcană. Dacă totuși mai sunt polițiști care pun capcane pe traseu,ei ar trebui să fie în primul rând mustrați, iar dacă continuă în felul ăsta, să li se ia dreptul de-a examina candiații pe o perioadă de un an de zile.Și nu un ultimul rând:polițiștii care puneau capcane pe traseu, săvârșeau un păcat pentru că putea să-i inducă în eroare pe candidați, pentru că nu se puteau concentra prea bine, din cauza emoțiilor.