| mgtow a întrebat:

La o masina inmatriculata in strainatate odata adusa in Romania se poate face asigurare chiar daca nu e inmatriculata in Romania?
Daca e un model din anul 2008, 09' taxele de inmatriculare sunt mai mici sau tot asa de scumpe sunt?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai adus masina dintr-o tara care este in UE poti sa faci sigurarea in Romania.

5 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

Nu prea cred ca merge sa-ti faci RCA pe numere straine. Poti cere eventual numere provizorii - rosii - cu care sa poti circula. Poti lua maxim 3 serii de numere, fiecare serie e valabila 30 de zile.
Cat despre taxa, tocmai ce s-a marit din 2010 - intra pe autovit.ro si cauta acolo o masina ca a ta si iti afiseaza taxa de inmatriculare (valoarea e aproximativa)

Abh
| Abh a răspuns:

Daca e dusa din EU, din cate stiu eu poti plati asigurarea in acea tara, si va fi valabila si in Romania.

| Baton a răspuns:

Depinde din ce tara ai adus masina.
pentru ati face o asigurare valabila in EU si in Romania totodata trebuie sa platesti mult mai mult.
o asigurare facuta in strainatate la preturi standard te ajuta daca ai accidente in EU sau in acea tara doar.
in Romania daca ai probleme vei plati totul din buzunar.
exista calculatorul de taxe de inmatriculare pe net si il poti utiliza gratuit.
acel calculator este aici http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php
mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo ma si ii mai dai si fundita. Cine te-a invatat ca daca ai o masina inmatriculata intr-o tara UE te plimbi cu ea prin Europa si platesti asigurare acolo unde vor muschii tai. Asigurarea se plateste in tara unde este inmatriculata masina nu in alta. Clar? Daca cumva s-a schimbat legea si eu nu stiu lamureste-ma si pe mine ca de ce trebuie sa platesc asigurare de aproape 800 euro aici daca pot plati citeva milioane in Romania. Ca doar n-oi fi prost?

| loana25 a răspuns:

Iceman, asigurarea poate fi facuta doar in tara de provenienta a masinii. Deci, nu iti poti face asigurare in Romania, daca masina e din Italia (de ex.).
Iti poti lua o serie de numere rosii, in vederea inmatricularii masinii in Romania, si atunci iti iei o asigurare de 30 zile.
Are dreptate Anonim. Ce bine ar fi sa vin cu o masina din alta tara in care platesc asigurarea 800 euro, si aici sa platesc doar 8 milioane! Dar nu e chiar asa.