| ΔH a întrebat:

Legat de marcajele de pe carosabil, care e diferenta dintre linia continua simpla, si linia continua dubla? (adica, in se situatii se pun)
Si de ce, prin depasirea liniei continua simple ti se suspenda permisul pentru 30 zile, iar pentru depasirea liniei continua dubla, ti se suspenda pentru 90 zile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cami, stai ca nu pricep bine. Unde ai citit tu ca daca esti grabit, efectuezi depasirea pe trotuar? In situatia asta ce faci, urci pe trotuar ca te grabesti si incepi sa claxonezi pietonii? rolling on the floor Si pietonii de pe trotuar fug ca potirnichile din calea ta, ca tu te grabesti si nu ai loc pe strada laughing Da nu-i mai claxona, ce dreak cauta pietonii pe trotuar? Da peste ei, da peste ei... mama lor de pietoni rolling on the floor tongue

9 răspunsuri:
| hândel a răspuns:

Linia continua simpla se aplica pe un carosabil cu o banda pe sensul de circulatie, iar cea dubla continua pe un carosabil cu cel putin doua benzi pe fiecare sens de circulatie, cat priveste contraventia, este aceiasi in cazul depasirii liniilor continue, adica 30 zile suspendare si 60 in cazul circulatiei pe contrasens.

| ΔH explică:

@cami
Tu ai permis? Sincer.
Eu recunosc, ca inca nu am. (vara viitoare voi face 18 ani)

Pai fie ca depasesti pe linia continua dubla, sau simpla, tot ti se suspenda permisul.
Iar legat de afirmatia "unde efectuezi depasirea? Pe trotuar?"
Pai e simplu. Mergi in coloana, si nu depasesti pe nicio parte.

cami
| cami a răspuns:

Mie mi le-a explicat tata, o data.
Pe linia continua DUBLA e INTERZISA depasirea. Adica ce vrei sa spui ca oricum n-ai voie sa depasesti sau ce? laughing unde efectuezi depasirea? Pe trotuar?
Ti l-a suspendat pentru altceva ( atunci cand ai depasit pe linia continua simpla) fie n-ai semnalizat, erai intr-o curba. Ia aminteste-ti.

cami
| cami a răspuns:

@andym, pai si daca trebuie, e necesar, esti grabit, vrei sa depasesti, pe unde o faci? Daca tu spui... Nu mai conteaza big grin Acum imi dau si eu seama, n-am citit corect. Te refereai la incalcarea liniei. Pai spunea asa.
Initiala, pricepusem " prin depasirea pe linia continua simpla ti se ia permisul".
"prin depasirea pe linia dubla continua ti se ia permisul "... si de-asta spuneam ceva de trotuar. big grin Scuze, vina mea. Si... daca e s-o luam logic, bla bla, bla adunam, scadem, impartim. sunt mai mica cu un an decat tine.

cami
| cami a răspuns:

Bine ca sunteti voi destepti... nu citisem bine. Atata tot. Dar. in felul meu aveam dreptate. tongue

| Daddy_9411 a răspuns:

NU e devarat... iniferent ca incalci linia continua dubla sau simpla ramai fara permis!

| hmmmmmmmm a răspuns:

Linia continua dubla se foloseste pentru separarea sensurilor de circulatie pe drumurile cu minim doua benzi de circulatie pe sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poti avea linie continua pe o parte si discontinua pe cealalta parte. Asta inseamna ca cel care are pe partea lui linie continua nu are dreptul sa treaca pe contrasens, iar cel care are pe partea lui linie discontinua o poate face, poate depasi incalcind linia si trecind pe contrasens. Dupa o bucata de drum i se poate intrzice si celui din urma aceasta manevra si vor fi ambele linii continue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai Cami nu te supara happy