| uninvited66 a întrebat:

Salutari,

Mergeam pe o sosea cu linie discontiuna noaptea. In fata aveam o scoala de soferi. Nestiind strada foarte bine si neiluminata, am depasti scoala, pe linie discontinua. In fata nu am stiut ca este curba, pentru ca nu e semnalizat(nu este semnalizata nici depasirea interzisa nici curba), si a trebuit sa inchei depasirea pe linie continua (are cam 2 metri linia, inainte de curba apoi e linie discontinua in curba, nu inteleg de ce). Am incheiat depasirea fara sa incurc pe nimeni.
Un echipaj de politie m-a oprit, erau cu spatele la mine si mi-au zis ca am facut depasire pe linie continua.
Ideea este ca nu mi-au cerut nici un act, decat permisul de conduere, au facut 2 poze la masina si au plecat... Mi-au dat permisul inapoi... Acum ce se intampla?
Ei doar s-au dat jos, au zis ca se grabesc, au facut 2 poze la masina, s-au uitat pe permis, nu au notat nimic in nici o agenda, mi-au zis ca raman pieton 60 zile si au plecat... Asta e tot...

23 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acea masina de politie care era in sens opus a filmat chestia asta?
Daca nu exista filmare nu au ce face si PUNCT!
Fara dovezi nu se ia niciun permis, simplu din lipsa de probe.
Daca masina politiei a reusit sa filmeze atunci aia e, se suspenda permisul + amenda de rigoare.
Daca nu, nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Amenda si permis suspendat pe 2 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil sa primești prin posta un proces verbal.
Posibil și să nu primești nimic.

| relian a răspuns:

Stai linistit ca nu se intampla nimic. Nu tiau dat nimic, nu tiau luat nimic, asa ca nu cred sa fie ceva.

dacxa era sa iti suspende ceva tiar fi luat permisu, nu stiu daca iti suspenda si il lasa la tine.
Ce politisti is aia care spun ca se garbesc laughing aia is pompieri, doar aia se grabesc.
Daca erau cumva sunati sa mearga undeva, nu mai opreau ei sa te ia pe tine la rost de rahaturi de astea, nimicuri.

Cum spune cineva pe aici, au vrut sa te sperie.Nu te du nicaeri, mergi cu masina in continuare, dai la jalea de idioti, aia nu-s politisti, is papagali.

Nu te du tu la politie ce spune unu pe aici, ca nu ai pentru ce.Aia sa iti trimita tie ceva acasa, ar fi trebuie sa intocmeasca acolo ceva o hirtie, sa semnezi etc.
Asa poze, si tu si oricine poate face poze la masini laughing aia nu arata nimic, aia nu-i dovada ca ai facut tu vreo greseala.

E logic, de era ceva, atunci pe loc iti faceau ceva, daca au plecat, sa fie sanatosi, nu au dovada ca ai facut tu vreo greseala.
Asa sa faca poze la masini, apoi pot veni sa spuna orice, unde am ajunge laughing opreste o masina, aia nu are nimic gresit, el face poza, ii trimite aluia stiu si eu ca a trecut pe albastru laughing

Voi romanii va speriati de moarte de politie, cand ar trebuie sa stati linistiti.
Au bagat aia spaima in voi rau de tot laughing niste analfabeti, ca de fapt aia si sunt

| Frank51 a răspuns:

Contești procesul verbal care îți va veni prin poștă. Dacă vine.

| J0B0MAT a răspuns:

În mod normal se suspendă permisul la depășirea pe linia continuă.

| uninvited66 explică (pentru J0B0MAT):

Pai stiu, am gresit. dar ce se intampla acum?

| J0B0MAT a răspuns (pentru uninvited66):

Vei primi prin poștă ceva și nu mai conduci. Dacă nu primești nimic posibil să ai permisul suspendat la ei în sistem și dacă te prind la volan va fi mai rău. Totuși dacă nu îți vine nimic, mergi la poliție să vezi exact.

| Sophieka a răspuns:

N-o fi fost iluminat, dar tu ai becuri la masina...Stii sa le aprinzi?

Adevarul e ca scoala de soferi se face degeaba. Avem toti nepregatitii permisele si dreptul de condus in mana...
Cand intram singuri pe traseu suntem incompetenti si nepregatiti cu adevarat.

| uninvited66 explică (pentru Sophieka):

Farurile tale bat la 50 metri pe sub masini? sau ai leduri ce bat peste autovehicule?

| Sophieka a răspuns (pentru uninvited66):

Daca pastrezi o distanta si dai unpic spre dreapta, eu zic ca ai mari sanse sa vezi ce e in fata...Stai 60 de zile si reflecta la treburile acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramai fara permis ceva timp din pacate!

| 1234568807 a răspuns:

Unii ar trebui sa ramana pietoni pe viata, ca nu se rezolva nimic daca le suspenda permisu 30-60 de zile si dupa il primesc inapoi si fac iar pe vitezomanii ca in need for speed, din cauza la genu asta de soferi mor si alti oameni nevinovati

| uninvited66 explică (pentru 1234568807):

Ce viteza omule. scoala mergea cu 10 km/h si eu am depasit cu30. nu sunt pietoni sau trecere in zona, este o zona industriala...

| 1234568807 a răspuns (pentru uninvited66):

Nu ma refer neaparat la tine, am specificat genu de vitezomani cu sange in ***

| 1234568807 a răspuns:

Am vazut multe cazuri cu vitezomani din astia care depaseau si trecerile de pietoni cu 100 de km pe ora, daca doamne fereste se intampla sa fie oameni pe trecere si el nu poate evita impactu ii zboara 10 km, si culmea e ca tot soferii sunt cu gura mare daca vrei sa treci strada si au ei viteza mare, cumde isi permit pietonii sa treaca trecerea cand vine el, fix genu asta de persoana nu merita permis, dar in Romania se rezolva cu obtinerea permisului usor, trebuie doar sa ai pile la cine trebuie si esti rezolvat, mai greu e cu aia care se chinuie sa obtina cinstit permisul si ajung sa cheltuie averi pentru asta

| uninvited66 explică (pentru 1234568807):

Scoala mergea cu 10 eu cu 30. zona industriala, nu sunt pietoni sau treceri in zona...ce viteza?

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Nu vei primi nimic acasă. Au vrut doar să te sperie. Nu ai depășit pe linie continuă, doar ai revenit pe sensul tău de mers în condițiile alea de doi lei.

| AnonimA7419 a răspuns:

Perfect normal. Ramai fara permis 2 luni. Eu ti l-as fi anulat.

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru AnonimA7419):

Tu, da, l-ai fi anulat, fiindcă ai luat permisul pe filiera Pitești.

| uninvited66 explică (pentru AnonimA7419):

Ca eu aveam 30 km si scoala mergea cu 10 am omorat pe cineva?

| AnonimA7419 a răspuns (pentru SydneyFunnelWeb):

Eu l-am luat la Cluj. Acum ca m-a batut bruta de la Bucuresti sunt pe drum catre Cluj ca nu se poate sa ma loveasca si sa ma arunce pe scari dupa ce l-am prins cu amanta. E un animal.

| UrsuValentina a răspuns:

Trebuiau sa se legitimeze mai intai! Dar e posibil ca urmareau niste suspecti cu o masina ca a dumitale si si-au dat seama ca nu erai dumneata cel cautat de ei...