| rbTFk a întrebat:

Salut, de curând am fost scos vinovat dintr-un accident si s-a deschis un dosar penal de cercetare și mi s-a suspendat permisul de conducere 3 luni. Sa va spun si cum s-a intamplat.Eu circulam prin comună iar la un moment dat am observat pe sensul meu de mers un tir parcat parcat pe bandă si dupa el inca 2 masini parcate. M-am asigurat din față, era linie discontinua(LA circa 100 de metri dupa începea linia continua si o curbă usor spre dreapta) si m-am bagat in depasirea lor.Pe parcursul depășirii am observat 5 copii pe carosabil și am redus viteza mai mult iar la finalul depășirii cand sa ma reincadrez in banda mea a venit unul de pe contrasens cu viteza mare, a pus frana si a început sa derapeze si a lovit un copil din aia 5. Eu cand l-am vazut ca derapeaza am grăbit depășirea si m-am bagat in bandă. Părinții copilului nu vor sa depună plângere si daca nu se depune plângere ce se va întâmpla cu acest caz? Daca eu nu-mi prelungesc dovada si stau alea 3 luni fara permis e posibil sa-mi mai dea dupa finalizarea dosarului inca 3 luni?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce anume infractiune ai fost tu invinuit daca nu tu ai lovit copilul?
Suspendarea dreptului de a conduce este o sanctiune complementara, pe langa amenda, pentru contraventia savarsita. Daca esti gasit vinovat pentru infractiuni si condamnat penal, indiferent de pedeapsa, de regula se anuleaza permisul. Si nu se pot da 2 sanctiuni de suspendare a dreptului de a conduce pentru o singura contraventie.
In schimb se poate prelungi perioada de suspendare cu 30 de zile, daca nu te prezinti sau nu reusesti la testul de 15 intrebari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil nu vei primi permisul pana la definitivarea dosarul dacă a fost cu victime