| Mangalau a întrebat:

Este permisa depasirea carutelor cand prin aceasta se incalca linia continua sau dubla continua? Dar tractoarelor (cu sau fara remorca) care se deplaseaza lent?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depasirea nu este permisa, in ambele cazuri, dimpotriva, este interzisa, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART.120.(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
  i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere;"

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depasirea pe linie continua se poate face doar cand vehicolul de depasit este stationat sau acesta este o bicicleta, motocicleta sau moped pentru ca (citez din lege) : " Se interzice depăşirea vehiculelor:...– Când pentru efectuarea manevrei se trece efectiv peste marcaj longitudinal continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar vehiculele circulă pe contrasens, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere..." Ori daca este bicicleta nu depasesti marcajul continuu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde cu ce te deplasezi.

| Glodeanu_Marian_1999 a răspuns:

Este permisa.

| LTAA a răspuns (pentru Glodeanu_Marian_1999):

Ai permis?

| suntserios a răspuns (pentru Glodeanu_Marian_1999):

Te rog argumenteaza raspunsul cu articolul din codul rutier care spune ca este permisa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Nu poate. In Decret nu spune ca este permis ceva. Spune ce interzis iar manevra din intrebare este cu desavarsire interzisa ca si oricare prin calcarea liniei continue. Singra exceptie la depasire se face vehiculelor cu trac animala, bici si moto fara atas pe poruri cu + 20 lungime si +7 latime. Da sa nu caute cineva permisiuni ca nu este nici un capitol cu de astea.

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu stiu ca nu poate... dar daca el a zis ca e permisa sa bazat pe ceva... nu?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Ok, stim, pe astia nu-i mai vezi ca n-au cu ce iar Mangalau ii asteapta 3 zile. Lui ii trebuie acum.