| Sergiu50 a întrebat:

M-ar interesa sa imi iau o masina: golf 4 (1.9 TDI, 1.6 benzina, 1.8 benzina) sau un E46 cu facelift 318i (motor 2.0 benzina) sau 320d (motor 2.0 motorina). Cum stau la intretinere aceste masini? Nu neaparat cu piese noi. Cel mai mult tind spre golf 1. 9TDI sau E46 318i. Prefer intretinere mai ieftina decat consum mai mic. Deci in general este diferenta mare la intretinere intre golf si E46?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La Golf 4 1.9 TDI ai atat intretinere ieftina, cat si consum mic. Daca gasesti unul de 90cp, cod motor ALH, n-o sa ai batai de cap cu ea, pentru Romania inca e masina ideala. Celelalte motorizari de la VW nu prea sunt de luat in seama, au si defectiuni, mai consuma si ulei unele...
BMW-ul nu e o masina rentabila, indiferent despre care vorbim. De economie nici vorba, sunt mai mult masini de dat in spectacol, nu e genul de masina pe care sa incerci sa o tii ieftin, plus ca iarna e mai bine s-o lasi acasa.

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu mare, uriasa. E46 e masina, Golf e cutie de conserve. Iar BMW nu se compara nici macar cu Audi, daramite cu vw.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tu ala care ziceai ca e46 e de pe vremea lui spaivante mai aveai si avatar cu Louis nu mai stiu cum, dar esti tot pacalici ca el."Bmw nu se compara cu Audi" ai dreptate, e prost pe langa Audi daramite caruta dr x6 care nici noua nu rezista.Lasand tachinarile laoparte digerenta la intretinere nu e prea mare insa e46 e mai masina, asta iti recomand
PS: Bmw se compara cu Audi si pun pariu ca nu ai avut nici una

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Ai de capu' tau..vai de ochii mei.
Stiu un meditator bun de limba romana daca te intereseaza.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce greseli am facut ma nesocotindu-le pe alea care le faci cand tastezi?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Daca alea-s greseli de tastare eu sunt popa.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Bine parinte

| Sergiu50 explică:

Multumesc de pareri! Are cineva idee cat costa asigurarile RCA la 1. 9TDI si 318i (motor 2.0)? De exemplu, la o persoana de 50 de ani.