| Antonio8253 a întrebat:

M-ar interesa să știu cat ar costa toate actele dacă cumpăr o mașină la mâna a doua din țară și să îmi spuneți și actele de care am nevoie.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai mare cheltuiala va fi RCA, in rest actele nu sunt cine stie ce, vreo 50 lei nr daca e cazul sa le schimbi, si vreo 50 taxa de inmatriculare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vreo 50-100 de lei consultanta si redactarea contractului de vanzare-cumparare.
Dupa aia trebuie sa mearga vanzatorul cu actele la el la primarie/impozite, si sa oficializeze vanzarea. De acolo iese cu contractele stampilate, adica "cu fiscal".
Costurile urmatoare sunt undeva pana in 200 de lei cu chitanta pentru noul certificat si eventual noile numere de inmatriculare, in schimb va trebui sa faci o polita RCA noua, si aia sare de obicei de 1000 de lei, chiar daca este un autoturism modest.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Talon
Cartea masinii
RCA
Rovinieta
3 contracte vanzare-cumparare sa o inscrii, 1 primarie 1 politie 1 tie.

In functie de motorizare si varsta proprietarului pretul variaza (tanar-mai scump, batran-mai ieftin), daca ai un 2.0 te duci in 2000-3000 lei, poti trece masina pe numele unui unchi, parinte pentru a scapa mai ieftin la RCA.