| crysty1988 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un rasp.am un scuter malaguti f115 si se negreste bujia si nu mai vrea sa porneasca pana no curat carboratorul e reglat i-am schimbat setul de curand filtru de aer l-am curatat ce pot sa fac?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Este din reglajul de la carburator, iti baga prea multa benzina. Incearca sa dai mai mult aer si mai putina benzina!

| KaPy2 a răspuns:

Poi tu mergi incet cu el si nu are timp sa-ti arda uleiul si se depune pe bujie, ia si tu dupa tine o cheie de bujii si o perie de sarma cand te lasa pe drum scoti bujia o freci si o pui inapoi si pleci mai departewinking

| Robo97 a răspuns:

Pune-i o bujie NGK sunte cele mai bune bujii si te tin o viata..nu vei mai avea problema dupa dar totusi daca tot asa se va intampla inseamna ca chiuloasa e pe duca...trebe schimbata.

| KaPy2 a răspuns (pentru Robo97):

Chiuloasa ce treaba are cu inegrirea bujii?
am avut si eu bujie NGK si tot s-a inegritwinking este de la ulei, eu faceam rodaj si mergeam incet si nu avea timp so arda si se inegrea bujia dupa ce am mers cu 30 km/h nu am avut treabawinking

| madalinpatrasc a răspuns:

Daca se inegreste bujia inseamna ca ai un amestec prea bogat de carburant.mai desfa surubu de amestec