| MANUrs a întrebat:

Salut cu stimă și respect, am un scuter de 50 2t și am niste mici probleme, inainte cand l-am luat mergea 55 km la ora cu limitator. Am umblat mult cu el pana a inceput să nu mai aiba putere mai deloc cu carborator curatat, filtru etc. Eu am vrut sa-i fac un tuning sa zicem asa mare prostie, i-am pus set de 80 crezand că va zbura, i-am schimbat semeringul pe partea cu magnetoul, carb curat tot, pus la punct. am golit un rezervor de benzina dupa care deja am inceput sa trag pe el neasteptand să fac rondajul și incepuse să mearga mai putin, acum doar 45 km cu tot cu limitator jos, dar putere să zicem ca avea putin oke, am mers asa cu el maxim o sapt dupa gata o fost. Nu a mai pornit, l-am last asa, a venit iarna, nu i-am mai facut nimic, acum primavara i-am pus setul original inapoi segmentat, bineinteles a pornit, verificat variatorul e perfect, role intacte, cureaua. Sincer nu mai stiu daca e buna sau rea dar sarim, carboratorul e perfect, inca nou, cod admisie nou, cdi nou, bujie noua, scanteia e foarte buna, porneste la prima pedala, dar putere si viteza canci, nu stiu ce sa-i mai fac. M-am gandit că e de la ambreiaj, dar nu stiu ce poate sa mai fie, vă rog daca mă puteti ajuta cu un sfat, dacă am mai gresit ceva, e din cauza ca scriu in graba, o zi frumosa.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

S-a stricat motorul, are uzură mare în camera de ardere, adică pierde presiune.

| MANUrs explică (pentru Frank51):

Salut nu stiu ce sa zic Setul nu are urme de zghârieturi e impecabil

| trophin a răspuns:

De aia exista mecanici