| Eugeniusu a întrebat:

Ma tot intreaba lumea cat consuma masina mea, ca cica trebuie sa imi arate pe computerul din bord, dar eu nu situ cum se face sa pot afla, deci? Audi A6 1.9 TDI, din 2002.
Singurele chestii care mi le arata computerul sunt gradele de afara si "OK", ca nu am nicio problema.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Posibil ca masina ta sanu aiba in dotare computer de bord. Oricum, computerul de bord îți afișează consumul aproximat.
Consumul exact il afli cel mai ușor prin metoda "de la plin la plin". Adică faci plinul, notezi kilometrajul. Din acel moment, de fiecare data când alimentezi îți notezi cați litri ai pus. După un număr cat mai mare de km parcurși, faci din nou plinul si aduni litri de combustibil alimentați pana atunci (fara a lua in calcul primul plin, aduni doar al doilea). Faci diferență de kilometraj intre cele doua plinuri.
Acum știi ca ai alimentat x litri de combustibil, cu care ai parcurs y kilometri.
Calculezi consumul la suta cu formula 100x/y.
Ideal e sa faci acest calcul pe un parcurs cat mai lung, pentru a nu fi influențat de un anumit vârf de consum sau de un drum lung, care pot influenta semnificativ media.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Dacă are interfață OBD2 (şi sigur are) cumperi un adaptor şi citeşti pe laptop sau smartfon toate datele şi toți parametrii din calculatorul de bord.