| pogacel a întrebat:

Mai am cateva luni pana sa dau de permis si ma gandeam sa imi iau un bmw e38 3.0d sau un s class w140… vreau ceva clasic si din cate stiu masinile astea nu-s deloc pentru incepatori. Cam cat de greu mi-ar fi cu o masina dintre astea doua?

Răspuns Câştigător
| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu ți-ar fi deloc greu.
Ai face ce-a mai tare mișcare pentru vărsta ta

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai sa fii un sofer bun si atent nu o sa iti fie greu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bine, o sa apara Violetta la un moment dat si o sa iti zic ca ai pocnesti masinile, ca ai cucul mic si ca incepator trebuie sa iei cea mai mica si mai ieftina masina ca o sa le pocnesti in fiecare zi.

Sa nu iei e bune ce scrie respectivul user.

| relian a răspuns:

De unde ai mai scos si ideea asta masini pentru incepatoti laughing frate sinteti de coma, pe bune, scot romanii niste dume de sta mita in coada laughing

Cit de greu tiar fi? Depinde citi bani dai pe ea laughing daca costa mult, atynci sigur iti va fi greu sa o platesti.
Stiu ca te referi la condus, dar nu pot sa raspund la o timpenie laughing adica o masina este mai greu de condus decat alta, sau masina pentru incepator laughing ces rahaturile astea?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Termenul de masina pentru incepator se refera la o masina usor de manevrat, pe care o cumperi cu un buget restrans si care nu te costa 10 milioane o placuta de frana, filtru de ulei, polen, etc. Adica sa ai timp sa o forjezi pana te inveti s-o conduci fara sa stai cu frica ca stai in parcare cu ea 4 luni, pana strangi bani de o piesa pe care ai stricat-o, pentru ca nu ai stiut cum s-o conduci cum trebuie.
Dupa ce dai de permis de exemplu, nu iti cumperi un bmw din 2018 sa te spargi in figuri din prima si s-o strici in primele 6 luni, ca e pacat de masina si de banii tai. Timp de un an sau doi pana iti intra condusul in sange, poti experimenta pe un opel, vw, dacia, o skoda de buget, un renault, etc.

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Daca citeai cu atentie ce am scris, ai fi vazut ca am spus si de pret si de condus, sa fie treaba mai clara laughing dar masina pentru incepatori nu exista, asta este un termen folosit de niste copii sa le zic asa, sau oricum de astia tineri pana in 25 de ani, care au o minte de copil de 11-12 ani.

Daca spui ca ai cauta o masina mai ieftina, mai mica sa o poti manevra, pentru ca nu ai experienta in sofat, cum suna? Parca suna mai bine, eu asa zic, decat sa vii sa spui c aut masina pentru incepatori laughing dar asta e fiecare cu cel doare, dar eu zic ca trebuie sa va invatati sa va exprimati mai bine, mai corect, pentru ca masina pentru incepator nu exista.

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De ce ai impresia ca un incepator va strica piese din masina?
Tocmai de aia faci scoala de soferi sa stii sa exploatezi corect masina.

Si daca iei un bw din 2018 care e probabil automat ai sanse mult mai mici sa o strici decat o masina veche manuala unde ii poti arde imediat ambreiajul.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

Numeste tu un incepator pe care il cunosti foarte bine sau l-ai cunoscut cand era incepator, si a condus impecabil? Probabil nici unul. Dar sa presupunem ca ai unul sau doi in minte, dar asta nu inseamna ca toti incepatorii sunt la fel de capabili. Majoritatea calca pe bec la inceput, e si normal sa fie asa, tocmai de aceea exista cuvantul incepator. Tocmai de aceea asigurarile le platesti mai scump la o masina daca esti tanar. Oricata scoala faci, tot ce te invata e teoria de baza si cum sa pui masina in functiune, in rest, depinde de tine sa iti modelezi stilul de condus.

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Prima da zi tu, din începătorii pe care ii cunoști tu ce piese au stricat la mașină și din ce cauza.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

De cele mai multe ori accidente din lipsa experientei de condus. ( nu au aproximat distanta de franare, si au botit bara din fara sau spate, au mai rupt cate o oglinda cand au incercat sa parcheze masina, au mers cu vitesa prin damburi, au tocit cauciucurile inutil din frane puse prost, etc. ) Chestii pe care te astepti la un incepator sa le faca. Tu iei permisul de fata cu politistul cand conduci, dar timp de un an cel putin, ai de explorat o gramada de situatii rutiere prin care nu treci in timpul scolii. De exemplu cum sa conduci pe timp de noapte, pe timp de ploaie, de ninsoare, ceata, curbe stranse, etc... Tocmai de aia iti pun aia mamaliga/lamaia pe luneta in primul an. Ca sa vada ceilalti participanti la trafic ca esti incepator si sa stie cum sa te abordeze in trafic.

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Pai ai zic de piese, placute, filtre etc etc... nu ai zis nimic de tinichigerie. Ca sa stii nu e mare scofala sa faci tinichigeria la un bmw sau la un opel.

Cat despre cauciucuri... sa fim seriosi. Un cauciuc tine min 40.000 km, nu le toceste un incepator ca pune el frana nu stiu cum.

Eu iti garantez ca un sofer cu experienta merge cu viteza mai mare prin damburi.

Daca faci accidente ca nu aproximezi distanta de franare deja inseamna ca esti un sofer foarte prost nu neaparat incepator.

Deci chiar nu mi se pare valida treaba cu "masina de incepator".

De obicei iti iei masina pe care stii ca o poti intretine... indiferent de vechimea permisului.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Efectiv asta inseamna masina pentru incepatori. E un termen folosit sa reduca toata descrierea pe care ai spus-o:
"spui ca ai cauta o masina mai ieftina, mai mica sa o poti manevra, pentru ca nu ai experienta in sofat, cum suna?"

| anonim3248 a răspuns:

BMW de care vrei tu îți consumă și 20% în oraș.

| anonim3248 a răspuns:

S -ul de care spui dacă e 500 SEL îți consumă și 30% în oraș.

| anonim3248 a răspuns:

Eu îți recomand S-ul w140 care consumă și 40% în oraș.
Vezi că era în melodiile B.U.G Mafia acum vreo 15 ani.

| anonim3248 a răspuns:

Uite în poza asta ce motor consumă și 40% în oraș la Mercedesul w140 de care vrei tu.
https://ireland.apollo.olxcdn.com/......a_E/image; s=2048x1360