| pogacel a întrebat:

Mai am cateva luni pana dau de permis si imi doresc foarte mult sa-mi iau un s class w140 pentru ca este o masina elegantă si frumoasa.Ar fi o idee buna pentru inceput din cate am auzit nu se strica asa usor as vrea una cu motorul 2.8?

Răspuns Câştigător
| anonim3247 a răspuns:

Doar pe motorină rentează ca consum, cam cum este ăsta. Cauți modelul S 300 Diesel.

https://www.autovit.ro/anunt/mercedes-benz-s-ID7GXGMg.html

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti o masina mica si ieftina, ca-n primii 2 ani, pana inveti sa sofezi o vei lovii si vei plange dupa o masina scumpa.
In plus, o masina de 2.8 este super-mare pentru un incepator, grea d emanipulat, greu de ciruclat cu ea, mai ales ca nu ai refelxe si nici nu stapanesti volanul.

Pentru un incepator recomnad masini MICI si foarte mici, de 1.4 sau 1.6 capacitate cilindrica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totusi w140 e o masina veche de 25-30 ani... chiar putem vorbi de "nu se strica" la vechimea asta?

| anonim3247 a răspuns:

Ăla e cisternă ca consum și are rapoarte scurte la cutia de viteze, adică merge turat în trepte și înseamnă consum mare.

| pogacel explică (pentru anonim3247):

Atunci 3.2?

| anonim3247 a răspuns (pentru pogacel):

Doar pe motorină rentează ca consum, cam cum este ăsta. Cauți modelul S 300 Diesel.

https://www.autovit.ro/anunt/mercedes-benz-s-ID7GXGMg.html

| skyfy a răspuns:

Masina e destul de mare si din cauza dimensiunilor e destul de manevrat pentru un incepator. Momentan nu ai toate reflexele, deci iti recomand ceva mai mic. Nu zic sa iti iei Logan, sau Golf, dar un W140 e prea mare.