| Damon217 a întrebat:

Vreau sa stiu cam care sunt cheltuielile pentru un Audi Q7 3.0D, ma refer la asigurare, primarie...eu avand permis de 3 ani si varsta de 22. Multumesc!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Uite masina in 2L benzinara smechera https://www.youtube.com/watch?v=G2es6QzEVRs mai ceva ca audiu ala si costuri mici de intretinere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa iti rezervi cam 5000lei pe an pentru taxe si asigurari la motorul ala

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Impozitul sare de 2000 de lei pe an, la fel si asigurarea.
Rovinieta e la fel pentru orice autoturism, in jur de 130 de lei in prezent.

| Frank51 a răspuns:

Pe langa cei 2300 lei impozit, 2000 asigurare, rovinieta, samd, vei avea in plus costurile de intretinere mari( cand faci un schimb de ulei sau distributie, etc), deci putem sa punem un buget de 3000 de lei pe an( desi mi se pare foarte putin, doamne fereste sa te lase ambreiaj dsg sau ceva la motor ca atunci sari de 10.000), deci anual trebuie sa scoti din buzunar circa 8000 de lei doar pentru intretinerea masinii, unde mai punem combustibilul, etc.

Cred ca toata lumea a luat in considerare cumpararea unei masini de genul, pana cand a calculat putin costurile laughing

| Panamax a răspuns:

Daca ai 2000 Euro pe luna salariu nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca ai mai putin ar trebui sa te orientezi spre altceva.