| winter a întrebat:

Mai merita sa cumperi în ziua de azi o mașină pe diesel? Am observat ca multe mașini se vând în prostie. Eu as vrea sa cumpăr o mașină care sa o păstrez mai mulți ani și nu sunt hotărât ce sa aleg, una pe benzina sau una pe diesel? Ce merita pe o perioada mai mare de timp?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce faci cu mașina. Dacă mergi puțin și preponderent în oraș nu ar fi cazul sa te gândești la diesel

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde in ce regim circuli.
Eu am ales doar diesel in ultima vreme, pentru ca fac putini km pe zi, dar folosesc mult masina, iar benzinarele ar avea consum ridicat in conditiile astea.
La drumurile lungi, ieseam mai bine cu masinile pe benzina, iar iarna, dieselul e un pietroi enervant. Merge, dar da caldura foarte greu, si mi-e mila de el, ca trebuie sa il pornesc uneori la sub -10 grade, pentru 2-3 km.
Idealurile sunt astea:
-mers 80% din timp urban, masina mica, motor mic pe benzina (Sandero 1.2-0.9, Clio 1.2, Corsa 1.0, Polo 1.0-1.2)
-mers 80% extraurban masina medie sau mare, motor diesel sub 3.0, ori benzinar 1.8-2.0
-mers 50% urban, 50% extraurban: masina compacta sau medie, motor pe benzina 1.6-1.8, sau diesel sub 2.0

| Doja a răspuns:

Diesel consuma mai putin, e in general mai ieftina daca nu ti se strica vreun element specific diesel.

Cel mai simplu de intretinut e una pe benzina, totusi. Depinde cat de mult noroc ai cu piesele.