| c0pil1n a întrebat:

Am un ford focus 2 - 1.6 benzina din 2009.
Ma bate gandul sa-l vand si sa-mi cumpar o masina diesel pana in 4000-4500 euro.
Singurul lucru care ma supara este consumul.
Merita sa fac trecerea asta? Din ce am inteles motoarele diesel sunt mai problematice

Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

Sunt mai scumpe la piese, si necesita un mers mai turat.
Acum daca pana in 2030 ai de gand sa mergi doar cu diesel este ok, dupa o sa se scoata de tot
Tot una este km facuti de tine.
Daca faci in jurul la 10-15 pe an cum fac eu sa zicem ca merita
Sub ramai pe benzina
Peste diesel si mai mult
Tot odata daca merg mult in oras, la diesel nu este chiar prielnic mersul incet ca infunzi turbina

| c0pil1n explică (pentru Crackman):

Multumesc mult!big grin

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti place Focus, ia unul 1.6 TDCI, euro 5.
Singura problema la ele este filtrul de particule, dupa un timp.

| c0pil1n explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Raman pe benzina asa cum au spus baietii mai sus. Nu fac mai mult de 10.000 pe an. asa ca nu merita. Multumesc!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru c0pil1n):

Nici eu nu fac mai mult de 10-15. 000km pe an, dar 150cp cu o masina de 2 tone si consum de 6-7 litri la 100km, e mult mai ok decat 100cp fara cuplu, si consum de 10 litri.
Benzina e comoda in oras, atat. La intretinere bagi mai mult in benzinara, ca are consumabile in plus (bujii, bobine, clapete aer).

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Depinde putin cum folosesti masina si ce motor iti alegi( evident si de nr de kilometrii si cum a fost intretinuta). Daca o folosesti doar in oras atunci mai bine sa ramai pe benzina. Daca faci drumuri dese si in exterior ( macar 15. 000km pe an) atunci da, merita. Ca masini ok diesel sunt cele 1.9 tdi, 2.0 tdi euro 5, 2.0 tdi fara Passat si Audi, 1.5 DCI de la Renault/Dacia si 1.6 CRDI de la Hyundai/Kia. Avand in vedere ce ai condus pana acum si zici ca te multumeste, as alege un Megane 3 1.5 DCI. Bafta!