| YellowAngel a întrebat:

Manuala vs automata?
Cum se simte trecerea de la una de la manuala la automata si invers?

Cat de comod vi se pare sa mai conduteti o manuala dupa ce ati trecut la o automata?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Datorita meseriei, am condus sute de masini automate (nu exagerez) si le uram la maxim. Colegii stiau asta, iar daca trebuia sa mergem undeva cu doua masini, numai ca sa ma sicaneze plecau cu cea manuala sa raman eu cu automata... Eu le ziceam "masini pentru schiopi".
La un moment dat am gasit o masina frumoasa, cu istoric bine cunoscut, la un pret excelent. Avea un singur defect: cutia automata. In ciuda insistentelor unui prieten care cunostea bine masina, nu am cumparat-o, nu ma puteam impaca cu ideea de a conduce zilnic o astfel de masina.
A venit vremea sa imi schimb neaparat masina, gasesc pe OLX fix ce imi doream, ca model, motorizare, culoare, dotari, interior, totul pe gustul meu. Bineinteles, cu cutie automata... Am vorbit cu omul, am vazut masina, era exact ce imi doream, doar cutia automata ma dispera pur si simplu. Am cautat in continuare, am vazut zeci de masini, am si testat cateva. Niciuna nu le avea pe toate, asa ca am fost nevoit in final sa fac marele compromis.
Masina e la mine de cateva luni, nu mai vreau niciodata o masina manuala. M-am obisnuit dupa doua-trei zile cu ea, in primele saptamani ii tastam reactiile, ma jucam pur si simplu cu cutia. Imi placea sa o urmaresc cand schimba cand accelerez lent, cum schimba cand ii dau talpa, cum schimba cand trec in modul sport. Acum am si uitat de ea, condusul e o placere, am facut mii de km, ba chiar am condus aproape 1000 de km continuu, doar cu pauze de cafea, desi aveam inca doi soferi in masina, ceea ce nu am reusit cu celelalte masini.

Trecerea inapoi pe manuala imi cere putin mai multa concentrare, ca tind sa uit de ambreiaj sau sa tin frana cand pun contactul. Totusi, mai conduc ocazional cate una, nu e nustiuce efort, poate si datorita multilor ani de experienta pe manuale. Dar daca e sa aleg, fara ezitare aleg automata.

| mgtow a răspuns:

La masina nu imi place automat doar daca are 7 viteze sau 8'9.10 vor iesi si alea dar prefer manuala cu 6 viteze care merge cum trebuie sa o simt eu. Alta e automata la tir acolo e mai bine pentru ca manualul era facut destul de complex

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai cacaturi de raspunsuri pe aici, de zici ca vorbesc de cutii automate de acum 20 ani. Nu se mai compara nicio manuala cu confortul si performanta ultimelor cutii automate de pe piata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am in grija un Saab 1.9 diesel, automat, de cateva zile. Partea buna este ca am calatorit foarte comod in ea, fac multi km fara oboseala. Partea proasta este ca a stat ceva timp pe dreapta, si schimba cam aiurea. Ma incurca o cutie automata in viraje, mai ales acum, ca e polei. Cu o cutie manuala controlez aderenta din acceleratie sau frana de motor, automata doar ce te trezesti ca schimba viteza, si te destabilizeaza. Exista si partea de manual, dar fara padele la volan, mi-e lene sa o folosesc.
Nu am intampinat dificultati cand m-am intors la manuala mea de zi cu zi, dar e vorba doar de cateva zile. In schimb, multi soferi, din graba de a apasa "ambreajul", calca frana cu piciorul stang, si iese o faza ca de incepatori. Mie mi se pare foarte normal sa nu existe pedala de ambreaj, nu prea o "caut", desi am condus putine automate.
Momentan oscilez intre a vrea sau nu o masina cu transmisia automata: daca ar fi una cu padele la volan pentru modului manual, cu siguranta mi-as lua. De altfel, conduc mult extraurban, pe zone pline de curbe grele, si am nevoie de controlul puterii, mai ales ca nu conduc deloc "bleg".
In oras e lux orice cutie automata, n-ai nevoie de padele.
Dar nu mi-as lua, de exemplu, o masina de 1.4 tone, cu motor de 1.6 benzina si cutie automata. E nevoie de motoare ce dezvolta cuplu mare, ca sa mearga frumos cu transmisia automata.
O masina ce mi-a placut mult pentru motor si transmisie este VW Touran 2.0 TDI (177cp), cu o cutie automata DSG. Simteai ca zbori cu ea. Vara, daca foloseam modul Sport, rupea aderenta in mers, si peste 100km/h. Si nu cat sa clipeasca esp-ul, patina sanatos. Cutia Saab-ului despre care vorbeam, e mult mai banala, si schimba si cam greu, mai ales la rece. Urmeaza sa ii inlocuiesc uleiul si filtrul, poate dispar pauzele si socurile din timpul schimbarilor.

| Sofer a răspuns:

Manuala în oraș e un coșmar. Automata mult mai comoda și în oraș și în exterior.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O adevarata gospodina prefa prajiturile facute de ea; nu de la cofetarie. Cam asa si cu cutia automata.winking

| DennisW a răspuns:

Am condus si una si alta. Nu a fost o problema sa trec de la una la alta si inapoi. Dar la cutia automata parca lipseste ceva din placerea condusului...

| alexsil05 a răspuns:

Vehiculul cu cutia manuala va castiga mereu, deoarece cu cutia automata n-ai ce cauta pe pante alunecoase/drumuri noroioase. In plus, cu cutia manuala ai mai mult control asupra vehiculului.