| DavidMalin09 a întrebat:

Cum e trecerea de la o cutie manuala la una automata? Vă place? E mult mai usor si parca te misti mai repede?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E magica trecerea. Si ca sa anticipam pe cei care o sa zica ca nu simt masina, ca consum etc etc. Sa conduca o automata in aglomeratia din oras si vb dupa

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Magica laughing
Schimb vitezele mai usor decat iau supa cu lingura.

11 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Mi se pare mai lenta, dar este foarte comoda.

| FreddieM a răspuns:

Conduc de-o viata, dar n-am avut ocazia sa conduc automata. Si cand merg in vacanta si trebuie sa inchiriez masina, tot manuala iau. Pentru simplu fapt ca nu stiu sa conduc automata. Nu-mi imaginez altfel de condus si nici nu vreau. Dar banuiesc ca e foarte usor, mai ales pentru domnisoarele care conduc cu sandale de vara. Si nu se mototolesc la semafor cand se chinuie sa bage in viteza unu.
Cheers

| goguPatent a răspuns (pentru FreddieM):

Sa pui mana macar odata pe o automata.
Sa mergi 3km in oras, pe aglomeratie si pe urma ai sa zici despre automate... citez "Nu-mi imaginez altfel de condus "

| FreddieM a răspuns (pentru goguPatent):

Care 3 km? Merg in fiecare zi 20km pana locul de munca, travesrsez un oras, am minim 25 de semafoare in drumul meu si conduc excelent. Sunt atat de obisnuit incat nici nu realizez cand schimb vitezele.
Am doua masini manuale, te astepti sa le schimb acum doar ca a iesit,, moda automatica''?
Le-am schimbat cam cu 5 ani in urma, nici prin cap nu mi-a trecut sa caut,, automatica''. Sotia mea, a refuzat ideea, se temea ca nu stie sa o conduca.
Dar nu te contrazic, sunt sigur ca-ti usureaza viata o astfel de masina, mai ales daca nu prea le ai cu,, arta' ' condusului. Si daca esti si oleaca,, lenes' ' e masina ideala.
Pentru mine condusul e mai mult placere decat necesitate, te asigur inca o data ca nu sunt facut pentru astfel de masina.
Cheers

| goguPatent a răspuns (pentru FreddieM):

Am inteles, tu esti barbatul adevarat care trebuie sa simta el masina. Modelul masculin de sofer adevarat.
Artist in ale condusului.

Si toate astea doar ca nu ai avut sansa sa conduci o automata.

| FreddieM a răspuns (pentru goguPatent):

Tipule, chiar nu inteleg de ce te iriti. Iti place automata? Mergi sanatos frate. Te rog sa intelegi ca nu am fost si nici nu sunt interesat, nici nu ma atrage si nici nu vreau sa-mi schimb stilul de condus, e parte din tehnica si obisnuinta mea.
Esti mai insistent decat fratii penticostali amice. Nu ma convertesc si gata, OK?
Cheers

| goguPatent a răspuns (pentru FreddieM):

Tu te-ai dat mare cocos primul ca automata, ca fete, ca sandale ca tu sofer adevarat ca simti masina, ca manuala etc etc.

Nu era corect sa zici ca habar nu ai cum e sa conduci o automata si ca parerea ta e irelevanta in contextul intrebarii?
Eu zic ca asa era corect sa nu iti dai cu parerea cand nici nu stii despre ce e vorba.

| FreddieM a răspuns (pentru goguPatent):

Fii sincer, porti sandale Gogule? laughing))

| goguPatent a răspuns (pentru FreddieM):

Deci ultimul meu raspuns te a atins putin de atat ai avut a spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca stii deja manual nu prea e mai repede. Dar e mult mai relaxant daca vii de la o rabla la care trebuie fortate vitezele. Majoritatea oamenilor nu au nevoie de control asupra turatilor, asa cum iti da manuala.