| adria1967 a întrebat:

Marti am examen auto la traseu. E a n... oara. Am emotii foarte mari de pe acum. Cand sunt la sedinte auto ma simt stapana pe masina, cel putin asa simt eu nu am emotii deloc, dar cand sunt la examen o dau in bara. Ce sfaturi imi puteti da sa scap de emotiile astea?

Răspuns Câştigător
| stealthb a răspuns:

Trebuie sa te relaxezi. Conduci exact ca atunci cand esti cu instructorul. Politistul doar sta si te evalueaza. Trebuie sa fii stapana pe tine pentru ca va trebui sa conduci si singura candva. Conteaza si atitudinea politistului, la mine a fost foarte de treaba si intelegator... dar am si condus bine big grin Succes!

| PIAmarinel12345 a răspuns (pentru stealthb):

Nu stiu dc asa am patit si eu e a 3 oara candal cad din cauza emotiilor!

78 răspunsuri:
| greg a răspuns:

Roaga-te la Dumnezeu!

| casperboyy a răspuns:

Daca efectiv e a "n" a oara deja nu mai conteaza cat de pregatita esti o sa ai emotii no matter what. Sfatul meu ia cu jumatate de ora inainte un Calmepan cred ca se numeste si o sa conduci super chill. Nu o sa mai ai nici o emotie. O amica de-a mea a patit la fel a picat de nu situ cate ori ca era super emotiva si intr-un final i`a spus cineva de astea a luat o pastila a condus super chil si a luat chiar daca dupa spusele ei politistul era pus pe picat. Acum nah ce sa iti spun cazuri si cazuri. Trebuie sa iti doresti cu adevarat sa il iei. Exerseaza la maxim. Ia un amic cu masina du-te pe camp, mai ia ore in plus cu instructorul si de data asta puneti in cap sa il iei. Multa bafta.

| casperboyy a răspuns:

Wow ai si incercat am crezut ca era ceva gen ultima varianta. Atunci nu iti ramane decat sa exersezi mult de tot si sa te trezesti cu o atitudine de invingatoare in dimineata in care o sa mai dai traseul.

| frumusik007007 a răspuns:

Gandeste-te ca si politaiul e om ca si tine si nu are de ce sa iti fie frica daca nu il iei din prima mai incerciwinking
dar mult noroc

| baba a răspuns:

Poliţaiul e un boşorog tont. Dacă ai picat, înseamnă clar că nu a fost vina ta, ci ai fost picată pentru că n-ai dat şpagă.
Dacă ai trecut, înseamnă că ai avut norocul să pici la unul cinstit, care nu primeşte bacşiş.
Sunt oameni care au scăpat uşor de condus, i-a dus poliţaiul până la colţul străzii şi le-a înmânat permisul. Fără parcări laterale, fără întoarceri, fără nimic! Trebuie să ai şi tu norocul ăsta o dată!
Poliţaii nu merită emoţiile noastre. De fapt foarte puţini oameni le merită.

| Vladut_Rosoiu_1998 a răspuns (pentru baba):

Da-i ma in... ca asa e dreacu ia permis toti cocliti care au condus masini doar la scoala in rest nu si la astia care vorba aia au masini de cand s-au nascut fix... si cu spaga numai merge ca am incercat eu. P.S stiu ca e din 2009 raspunsul

prfml
| prfml a răspuns:

Asa eram si eu la scoala, stiam lectia dar cand eram scos la tabla o uitam happy Asigurat-te ca sti sa conduci, chiar daca esti sigura mai repeta si atunci cand te afli la proba instinctele vor actiona si vei reusi. Trebuie decat sa ai incredere in tine si sa iti doresti sa ai permis, ca in rest totul vine de la sinewinking

| claudya a răspuns:

Autocontrol si totul e ok...

| adria1967 explică:

Mi-a zis si mie cineva sa iau un "xanax" si am luat intai 1/2 de pastila, mi s-a parut ca nu are efect si am luat-o si pe cealalta. Dupa: imi spunea examinatorul : "prima la dreapta", eu ziceam "da" si mergeam inainte, el mi-a zis din nou "prima la dreapta" eu iar ziceam "da" si el s-a enervat: "si mai inainte ti-am zis sa faci prima la dreapta, dar ai mers mai departe"! Ideea e ca la mine calmantul a avut un efect diferit eram total aeriana.

| adria1967 explică:

Am luat examenul la traseu, luni 26. 10. 2009, va multumesc la toti care ati fost alaturi de mine. Mi s-a parut cel mai greu examen din viata, chiar si decat cel de la licenta.

| adria1967 explică:

Raspund pentru anonim si pentru cei interesati: Am schimbat instructorul, pentru ca a trebuit sa incep o scoala noua si am cautat o masina Skoda Octavia (ca a mea) si am avut norocul sa fac o scoala adevarata de la 0. Instructorul mi-a dat incredere in mine spunindu-mi defectele care le faceam cel mai des. 1. Din dorinta de a arata ca sunt bine pregatita ma repezeam la comenzi sa schimb treapta de viteze si celelalte. La examen auzeam vorbele instructorului in ureche fii calma, conduci bine, nu trebuie decat sa fii calma, gandeste inainte de a executa. si a fost ok. Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat puterea sa nu renunt si instructorului ca m-a invatat. Deci daca cineva din Iasi nu este hotarat la cine sa mearga la scoala auto sa-mi trimita mesaj. Sfat pentru cei care fac scoala si nu iau examenul din prima sa nu renunte, sa nu incerce cu pile ca nu ai satisfactie mai mare decat cand stii ca ai luat pe drept. Si sa stiti in Iasi politia este exigenta, dar de fiecare data m-a picat ca am facut greseli, deci... a fost vina mea. Renuntati clar doar in cazul in care vi se pare ca e strada mica, ca intra masinile in voi probabil doar asa sa nu puteti invata dar daca va place si sunteti stapani la volan continuati pana luati examenul si 2-3 scoli daca e nevoie. Succes!

| adria1967 explică:

Multumesc mult...

| adria1967 explică:

Raspuns pentru Andra: (nu inseamna ca nu sunt bune, ci doar ca nu au fost pentru mine, nu a fost compatibilitate) 1. SSA; 2. AUTOMOBILISTUL; 3. Aici am luat din prima la "Max" asa i se spune persoana fizica la TDS. Am facut 3 scoli cap - coada. Ca o paranteza: la ultimul examen din a doua scoala am zis daca nu iau renunt, inseamna ca nu e de mine, dar am rasfoit o carte si am dat peste un citat: "Un invingator nu renunta niciodata, un las nu castiga niciodata"(cer scuze daca l-am incalcit) care m-a facut pe loc sa pun mana pe telefon si m-am programat pentru o eventuala evaluare la "Max". Si nu imi pare rau. Acum conduc singura masina pe rute scurte, dar incet, incet voi capata indemanare si mult mai multa siguranta.

| myrazvy a răspuns:

Atunci cand dai examenul la traseu nu trebuie sa te gandesti ca in dreapta ta este politistul examinator. Gandeste-te ca esti singura in masina sau cu instructoru.Vei avea puterea sa scapi de emotii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am miercuri traseul. e pentru a 2-a oara, sala am luat-o cu 25. dar traseul e mult mult mai greu sad si depinde cine te examineaza.aici la mine in oras sunt foarte exigenti, pe mine m-a picat ca am mers prea mult cu a2-a si ca nu m-am incadrat bine pe banda 1. dar banda 1 era ocupata erau niste masini parcate pe banda1. dar nu i-am mai zis nimic. poate e chior. O sa ma concentrez mai mult, o sa mai las si din emotii ca deja e a doua oara la traseu happy sper sa ma descurc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti doresc multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna cf daria ai luat traseu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog sa imi spui cum ti-ai stapanit emotiile la examen, cum ai reusit sa te autocontrolezi? de cate ori ai dat traseul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari! nu am intalnit asa tarie de caracter si curaj.Iti doresc numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti bazata si sigura nu trebuie sa ai emotii, in aceeasi situatie ma aflu si eu, dar trebuie sa mergem mai departe, fiecare cu norocul lui, nu te descuraja si eu am examen la traseu pe 11 decembrie, iti doresc din totul sufletul sa iei, viata este o lupta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Daria azi am avut traseul pentru a doua oara si nu l-am luat tot din cauza emotiilor pe care am incercat sa mi le stapanesc parca mi s-a intunecat mintea.Cum iti explici faptul ca inainte cu o zi am condus impecabil si am mers la examen sigura ca il iau dar se pare ca am dat-o in bara am facut prostii. Ce sfat mi-ai putea da? nu mai am curaj sa incerc examinatorul a zis ca trebuie sa ''conducem ca si cum am avea deja permisul in buzunar''. Vreau sa iti spun ca am facut ore cat pentru doua scoli de soferi. Iar sala am luat-o de doua ori cu 26 puncte. Ce sa fac? Sunt intr-un mare impas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna la toata lumea! In primul rand as vrea sa o felicit pe dariatimofte! In ceea ce ma priveste pe mine si eu am traseul pe data de 15. 12. 2009 si am emotii... nu ma gandesc numai asta. Ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ai emotii mai mari decat am avut eu, gandeste-te ca eu trebuie sa merg a treia oara la examen si daca nu il iau? asa ca fii sigura pe tine si roaga-te la D-zeu! Acum dai prima data traseul? Iti doresc succes! sa ne spui ce ai facut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte fericit pentru ca am luat si traseul... deci am permisul de conducere! Am avut emotii foarte mari (mai ales inainte cu o zi) dar inaintea examenului familia, prieteni, instructorul... deci toata lumea ma incurajat si am reusit sa trec peste emotii! Va doresc mult succes acelora care urmeaza sa mergeti la examen!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A dat cineva in pitesti orasul? cum a fost... am si eu pe 20 ianuarie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un algocalmin te calmeaza, si te scapa de stres

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna-ziua.AM dat si eu ex in rm.valcea.nu stiu cum se face ca cu instructorul conduc bine, si in general la orele suplimentare, dar cu politaii il pic.am picat si a doua oara traseul...desi sala am luat-o de doua or. Ce sfaturi imi dati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa inteleg de ce, ma picat la traseu pentru prima data:cand examinatorul, m-a pus sa merg inapoi in panta manevra pe care am executat-o
bine, si apoi m-a pus s-a
intorc in acelasi loc ducand-ul fara nici o greseala in poligonul de unde plecasem; spunandu-mi, dupa ce mi-a dat dosarul:ca sti tu de ce? Nu stiu, de ce poate ca e de la redobandire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dau si eu traseul p 3 febr. pentru prima data.am niste emotii groaznice.sigur o sa fac ceva gresit. iar daca ma pune sa fac laterala. sigur pic.sala am luat o fara probleme cu25. e cineva care a luat trasul din prima? cum a fost? examinatorul a fost de treaba? mi-e frica pentru ca am auuzit ca se ia numai p spaga.sunt din focsani.bafta celor care dau.