| anonim_4396 a întrebat:

Masina 3 ventilatoare:1 mechanic si 2 electrice.
Pornesti aerul conditionat(clima) si dai la temp rece -pleaca si fenurile electrice. Logic zic eu.
Pornesti aerul conditionat si dai temp pe caldura -trebuie sa plece fenurile electrice? Nu ar trebui zic eu.
Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Fenuri?!?

| relian a răspuns (pentru 0rlando):

Baiatule daca ai un raspuns atunci da acel raspuns, iar daca nu ai atunci nu sint curios de altceva intelegi? Nu sint aici la rubric limba romana sau gramatica sau alte chestii.Si daca nu esti capabil sa intelegi ce am vrut sa zic nu te mai chinui sa raspunzi nicicum.Se pare ca v-ati timpit cu toptii.De atit sinteti buni sa judecati oamenii sa stati pe aici si sa vedeti cine nu scrie bine, cine nu pune virgule si alte timpenii de acest gen.Dar sa aveti un raspuns la o problema va depaseste si va este mai comod sa incepeti sa va injurati sl etc.fan sau ventilator este acelasi lucru.Si daca am gresit ca am scris cu e care e problema aici? Discutam aici cumva limba engleza? Te rog stai departe ca nu sint curios de raspunsurile tale.

| 0rlando a răspuns (pentru relian):

Domnule Aurelian, ca și altora, v-aș fi răspuns cu drag și dumneavoastră dacă ați fi pus întrebarea într-un mod coerent, de asemena în limba română.
Ce ați făcut dumneavoastră denotă o lipsă totală de educație și respect față mine și de toți utilizatorii TPU.

| relian a răspuns (pentru 0rlando):

Auzi daca te-as baga undeva ai fi mai happy? Daca te simti deranjat sau mai stiu eu cum dispari si nu mai cauta scandal sau sa vii sa ce? Te pomenesti ca esti un mare invatat si tu si esti pe aici sa inveti lumea ce si cum sa vorbeasca ori sa scrie.Du-te nene ca nu sintem curiosi de invataturile tale. Uite frate cine venea sa imi dea lectii de coerenta si alte chestii.Nu stii ori nu iti face placere, pentru ca consideri ca cineva te jigneste atunci nu raspunde nicicum.Eu asa consider ca este mai bine.Si sincer acum dupa vad cit esti de batut in cap nu vad ce respect sa am pentru o persoana ca tine. Apoi daca un om nu este educat nu esti tu pe aici sa il educi. Daca il poti ajuta cu ceva atunci ajutal si restul cu educatia si ce mai spui mergi la alta categorie, pentru ca de aia au pus cei de aici atitea categorii. Apoi as fi curios cum numesti tu un Flex sau un Bomfaier sau cum vorbesti tu cind vine vorba despre un frigider.Il numesti cumva refrigerator sau mai bine zis racitor? Du-te tataie si cauta pe altu daca ai chef de cearta.Asa pot sa zic si eu de tine cind spui frigider ca nu se spune frigider.Asa ca scuteste lumea de raspunsurile tale si nu te mai obosi sa raspuinzi daca de aia esti aici sa barfesti sau sa cvauti cearta.

| 0rlando a răspuns (pentru relian):

Ajungem iarăși la educația dumneavoastră.
Dacă erați un om educat și de o inteligență medie, ați fi dat explicațiile de rigoare, pentru a clarifica problema și pentru a primii un răspuns util.
În schimb, dumneavoastră ați preferat să demonstrați că sunteți, nici măcar un semidoct.

| relian a răspuns (pentru 0rlando):

Nu discut cu handicapati si idioti.Mergi la alta masa ca nu sint curios de tine.Cred ca ai inteles destul de clar.

| relian a răspuns (pentru 0rlando):

Daca nu ai notiuni de mecanica auto atunci mergi la alta categorie unde stii cu ce se maninca ceea ce se vorbeste. Odata ce tu nu stii ce este ala un fan nu stii ce este ala aer conditionat si clima cum spuneti voi in Europa atunci nu vad la ce mai intri aici sa dai raspunsuri. Aaaaa acuze am uitat ca intri sa te legi de lume de felul cum scriu si cum se exprima.Afla ca nu sint curios de comentariile tale.Du-te la categorioa de barfe sau daca nu este una fa o cerere sa infiinteze una special pentru tine sau pentru cei ca tine.

| 0rlando a răspuns:

Dacă nu ați auzit de ventilator, electro-ventilator și instalație de climatizare, să fiți sănătos.
Eu nu am jignit pe nimeni, dumneavoastră în schimb m-ați făcut tâmpit, idiot, handicapat și așa mai departe.
Mergând pe principiul "Hoțul, strigă: Hoțul!", am dedus să nu faceți altceva decât să vă enumerați propriile calități.
Am să vă urez un călduros, la mulți ani în sanatoriu.
P.S. Să o urecheați pe mama dumneavoastră că v-a ținut legat de pat când erați mic, în loc să vă învețe bunul simț.

| relian a răspuns (pentru 0rlando):

Mai nene ti-am spus clar du-te si cinta in altya parte si mai lasa-ma drcu cu mesajele tale timpite.Nu am intrat pe aici sa ma inveti mata ce este ala ventilator electroventilator si asa mai departe. Daca aveam nevoie de asa ceva puneam intrebarea respective si atunci da puteai minca c..cat cit voiai.Du-te si dormi fa ceva util ca pentru mine nu esti bun de absolut nimic.Ce hot ce tot indrugi acolo timpenii? Eu am pus o intrebare simpla si daca nu ai avut placer sa spui ceva referitor la ea nu inteleg ces cu atitea discutii pentru ce? Tu vad ca faci din tintar armasar.Dar se pare ca asta este tipic romanilor sa apara pe la tv si peste tot sa dea din gura asa sa se afle in treaba.Nu am cerut eu sfatul tau nu am cerut parerea ta sau sa te invit la o discutie pe o tema oarecare. Puteai raspunde ca nu stii sau de stiai ceva spuneai parerea referitoare la ce am intrebat si cu asta gata.Atit era nevoie nu de povesti sa desp; icam firul in 9 ca de ce scriu fan si de ce nu s criu nu stiu si etc. Dumitale asta cred ca nu intelegi nici acum si sint destui pe aici care fac aceiasi chestier ca si tine.Aceiasi greseala intrati si discutati pe linga ce se intreaba.Ce va face sa vorbiti asa? Chiar ca nu va inteleg.Am inteles nu stii atunci treci mai departe.Nu iti place de persoana care pune intgrebarea, nu iti place cum a formulat intrebarea si asa mai departe tgreci peste cauta alta intrebare sau pune tu o intrebare si lasa-l pe cel care a intrebat ca mai sint si altii pe aici care or sa raspunda.Nu vad cine tea obligat sa intri sa raspunzi.Si sa raspunzi pe linga ce sa intrebat.Sincer iti zic esti dus de acasa.Scuzama ca spun dar eu nu vad sa fii sanatos pe bune.Ori te crezi si tu buricul pamintului ori ai c eva probleme cu capul.Inteleg ca estio roman si ca le stii pe toate si le faci pe toate dar cum am mai spus nu sint curios de ce stii tu sa faci ori ce cunostinte ai.Mergi si vezi-ti de oile tale ca nu am venit eu sa te deranjez.Dai asa peste lume fara sa fii invitat.Pe aici sintem sa primim un raspuns daca am pus o intrebare nu sa fim educati cum tu vrei sa faci. Daca nu ai activitate si vrei sa educi oameni atunci du-te si te angajeaza undeva la o scoala la o ghradinita ceva sau baby sitter sau orice unde poti face acest lucru si mai esti si platit.Nu urechesc pe nimeni si nu vad la ce o bagi pe mama cind nici nu o cunosti si nici pe mine nu ma cunosti.Hai du-te ca deja am pierdut prea mult timp cu tine.Du-te la mama ta si ia-o in brate ca a facut un geniu care sta pe TPU si e asa de destept ca da pe afara.De aia este Romania unde este pentru ca cei ca tine ne conduc tara.Tu esti unul din viitorii conducatori luminosi ai patriei.Dai inainte ca dai bine.Numai bine si e cazul sa ne oprim aici fara drept la replica ca deja batem cimpii departe de subietul in cauza.

| relian a răspuns:

Stiti ceva cred ca am gresit cind am intrat pe sitele asta. Oamenii nu doar ca nu stiu mai aproape nimic dar pe linga ca nu stiu mai vin sa te si mai jigneasca sau sa iti raspunda ca nu scrii correct ca ii deranjeaza astfel de chestii, in loc sa spuna da nene uite asa tgrebuie sa fie sau uite asa stiu eu ca ar functiona acel lucru.Intrati pe aici si va legati de orice altceva numai de subiectul adus in discutie.Ce s-a intamplat cu lumea asta sa timpit de tot.Mergeti fratilor la alta categorie ca vad ca sint si categorii de acest gen pe aici, de limba romana, de gramatica si asa mai departe si acolo puteti discuta cit vreti si nimeni nu se supara.Deacum o sa caut sa verific cind am o nelamurire ca deja is lamurit cit si ce stiu cei care intra pe aici.Nici eu nu stiu dar speram ca sint oameni cu care sa poti discuta sau schimba parerei opinii fara sa ne luam peste picior sau mai stiu eu ce.Am mai vazut eu discutii la straini dar ma frate nu am vazut pe unu sa zica ma esti prost, ma esti anaflabet, vezi ca nu ai scris correct si asa mai departe.Asta inseamna civilizatie oamenii buni, nu sa vii sa-i zici aluia du-te si invata sa scrii sau alte timpenii.Acel om care intreaba ceva vrea si el un raspuns la o problema si poate atit il duce mintea atit a invatat si poate si el stie ca a gresit sau daca nu stie oricum na venit aici sa invete sa citeasca ori sa scrie.Eu asa ceva nu am vazut decit la romani sincer va spun.Am intrat pe siteuri americane pe cele mexicane si asa mai departe dar nu am vazut asa oameni discutind.Vine unu aici simi spune ca nu il respect ca am zis eu fan si nu am zis ventilator.Pai frate cite cuvinte sint in limba romana straine? Balamuc si el neavind ce face hai sa se lege de mine.In primul rind nu era vorba de cum scriu eu sau e scriu, ori daca e gresit sau correct.Nu mai am nevoie de nici un raspuns pentru ca o sa merg cind am nevoie si verific asa la fata locului la o alta masina si atunci o sa stiu cum trebuie sa fie acel lucru.Bafta in continuare la birfe si certuri.

| relian a răspuns:

Am rezolvat problema sau nelamurirea.Am gasirt cartea masinii si era f simplu.Nu doar ca plecau ventilatoarele electrice dar pleca si compresorul desi baga doar caldura.De ce? Pt ca la instalatia de clima ce masina o are este si un buton eco care daca este off atunci instalatia este pusa pe modul AUTO, deci merg si fenuri si compresor. Daca acel buton ECO este on merge doar caldura adica doar ventilatorul ce baga aer in cabina.Deci am aflat raspunsul asa singur si fara ajutor de pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pleaca, dar ar trebui sa ramana pe prima faza, nu pe a doua. Mai depinde si de masina...