| AlbertoO2001 a întrebat:

Masina de polisat ce recomandați, câți wați sa aiba?
Multumesc

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza, sa mearga bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e importanta puterea. Faci polish decent si cu 500W. Importante sunt pastele, pad-urile si setarile masinii (trepte).
Recomandarea mea e una cu oscilatiile de 2.5mm, ca sa faca treaba ok.
Daca nu faci masini pe banda, du-te la primul magazin de bricolaj si ia o masina de 100-400 de lei cu turatie variabila, cateva pad-uri si garantie 1-2 ani. Nu ai nevoie de mai mult.
Cumpara pasta cu dop verde de la 3M, iar pe langa ea niste coli P2000, P3000 de slefuit pe ud, si ceva de finisare (ceara sau pasta urmatoare).

| Paul754880338 a răspuns:

900 w este una puternica. Pentru a alege corect insa, nu puterea este relevanta, ci in functie de destinatia ei, domestic (folosire ocazionala ) sau profesional (folosire frecventa intensa ), poti alege un producator si un tip de masina. Makita este sugestia mea pentru un uz intens sau Vonroc pentru unul ocazional. Apoi fii sigur ca ai inteles acele cateva moduri in care functioneaza aceste masinarii. Adica rotativa care mentine turatia la sarcina sau care isi micsoreaza turatia in sarcina, orbitala (sau dual action) cu free spinning mode, forced mode sau big foot. Merita sa nu te grabesti si sa iti rezervi putin timp pentru a aduna aceste informatii ce te vor ajuta ulterior sa faci o alegere buna.

| Aditu94 a răspuns:

Salut, masina de polisat e de recomandat sa fie cu turatie variabila, in trepte, iar ca si marca, poti sa alegi de la Yato, Bosch, in sus s-au in jos, in functie de specificatii si de putere, de exemplu : eMAG intri si te uiti la aprecieri sireviw-uri, contra si pro, acolo vei stii daca merita s-au nu.