| Agardek69 a întrebat:

Salut, am un peugeot 206+ si doresc sa-i schimb radioul, insa am o nedumerire, am auzit ca daca nu iau un radio cu aceiasi wati ca si radioul original si se intampla ca masina sa aiba un scurt sau ceva la baterie, radioul se poate arde si poate afecta ceva si pe la electromotor. Acum nu stiu daca e real sau nu pentru ca nu ma pricep dar imi poate recomanda cineva un radio bun sa pun pe masina? ( am bricheta stricata ca as fi luat un modulator si nu ma mai chinuiam cu alt radio ) Sau macar daca stiti sa-mi ziceti ce wati are si caut eu un radio dupa. Am cautat pe net cati wati are radioul insa n-am prea inteles nimic, d-aia scriu aici. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu prea trebuie sa-ti bati cu capul cu asta.
Ca sigur nu ai ceva sonorizare incat sa conteze acest aspect.
De obicei playerele din comert sunt facute sa mearga pe toate masinile cu boxele standard.
Iar daca nu a fost umblat pe la boxe, nu cred ca e cazul sa ai probleme de aceea natura.
Poti lua cam orice player doresti tu, insa ideal, cauta unul mai de firma, nu lua din cele mai ieftine de la firme noname ca o sa fii dezamagit, lasa calitatea mult de dorit.
Eventual poti cauta chiar ceva la mana a-2-a daca nu-ti doresti sa investesti cateva sute de lei intr-un player cat de cat decent.

| Agardek69 explică (pentru OldSoul):

Am inteles, multumesc. o sa iau ceva de la Sony ca am auzit ca sunt bunicele

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ORICE radio nou e bun - au aceleași dimesiuni. Roagă-te doar să nu trăznească in antenă

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu contează watt-ii, mai degrabă impedanța. Dar pentru liniștea ta, majoritatea mașinilor au 4-8 ohm pe fiecare difuzor, iar un player oarecare e compatibil cu acestea.
În general, dacă ai difuzor de 100w la 4 ohm, iar amplificatorul (playerul) lucrează în 4 ohm și dezvolta până la 20W, nu e nici o problemă.
Problemă e când amplificatorul nu suportă mai puțin de 4 ohm, iar tu de exemplu îi legi un difuzor de 2 ohm. Dar consecințele rămân în zona playerului. Se pot arde finalii de putere sau siguranța ori alimentarea (internă) din player.
Restul mașinii nu va păți nimic, cine ți-a zis de electromotor nu are habar de electrică.
Scurt circuit nu trebuie să ai la mașină, iar dacă totuși ai, ar trebui să își facă treaba siguranțele, și să oprească alimentarea zonei respective, înainte de a face pagube.
Ca player, eu îți recomand un Kenwood KDC la mâna a doua, sau Alpine.

| dolceromania a răspuns:

Puneți ce radio vrei, nu se arde nimic și dacă da o sa se ardă o siguranță