| ZamfiroiuIulianGeorge a întrebat:

La o boxa de 100 de wati cati omi are?
La 1000 de watii nu are cum sa aiba 4 sau 8.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Omis, boxe de 1000 de wati ăia sunt falsi nu sunt reali, iar ca ohmi sunt 4-8 pana la 16 Ohmi impedanta

| ZamfiroiuIulianGeorge explică (pentru CristiDinBucuresti):

E bine și atunci înseamnă că dacă 16 e maximul.Atunci 1000 de watii trebuie sa aibă 16 ohmi.Ca dacă impedanta la putere mare e slaba bum îți pușcă boxa la volum mare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Știu că băieții cu subwoofere mari, aveau impedanțe chiar sub 2 ohm.
Acum naiba știe. Cred că găsești și de 4 și de 8 ohm, la puterea aia.
Cât despre impedanța maximă, nu cred că există o limită. Când eram mic, tata scosese dintr-un televizor vechi, un difuzor de vreo 2-3W și 750 ohmi.
Nu am scris greșit, 750 erau. Cu un amplificator normal nu se auzea nimic de la el.
Puteai să îl bagi în priză la 220V, și auzeai 50 Hz-ul rețelei.