| Perfekt a întrebat:

Mergand pe un drum cu prioritate. X schimba directia de mers spre dreapta iar Y venind de pe acelasi drum cu prioritate isi schimba directia spre stanga ajungand la un momentdat cu o jumate de masina in fata lui X ( mergand in dreapta ca si X ). Intrebarea mea este in felul urmator: X lovind pe Y in usile din dreapta, cine este vinovat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vinovat Y.
Virand spre stanga acesta depaseste axul drumului si intra pe sensul opus, astfel ca trebuie sa acorde proritate lui X, care circula pe banda lui si vireaza la dreapta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai... virezi stanga dai prioritate nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Y e vinovat. Trebuie sa-i dea prioritate de dreapta lui X.