| Andreimihai200 a întrebat:

Salut! Am o întrebare! Acum o luna am avut un accident rutier fără victime. La coborârea unei pante in curba. Când am intrat in coborâre am observat ca un camion cu trailer vrea sa urce asa ca am oprit cât mai in dreapta sa ii fac loc. (Aici menționez ca din cauza curbei am apucat sa cobor maxim un metru apoi am oprit) la urcare șoferul camionului a virat stânga din scurt si cu partea laterala a trailer-ului a intrat in mine lovind USA spate, aripa spate si bara spate. După impact am oprit masina însă șoferul de camion a dat cu spatele si mi-a tras masina după el fiind înfipt cu extensiile in mine pana jos. Am sunat la politie, am vorbit cu ei si a venit un polițist. I-am explicat ce s-a întâmplat însă polițistul mi-a spus sa ma bucur ca scap fără amenda pentru neacordare de prioritate si sa ii fac poza la șofer la permis, buletin si talon sa completez eu o amiabila si sa îl las sa plece susținând ca eu sunt de vina. A doua zi am mers la politie pentru ca nu mi s-a părut ca polițistul si-a făcut datoria. (Nu a pus fiola, nu a făcut un proces verbal sau ceva nu a făcut absolut nimic decât sa-mi spuna sa ii fac poze la acte) Șoferul de tir mi se părea si putin baut(poate greșesc). Deci a doua zi am mers la politie am vorbit cu același polițist care m-a "primit" cu același ton" vad ca nu te-ai potolit si acum chiar trebuie sa îți dau amenda". Am vorbit cu el i-am explicat încă o data cum s-a întâmplat si i-am spus si ca șoferul de camion mi-a tras masina după el ca si cum ar părea ca eu am vrut sa ma strecor pe langa el! Ma rog am dat o declarație si mi-a spus ca trebuie sa vb si cu șoferul sa meargă si el la politie sa declare si el si sa astept. A trecut aproape o luna jumate de când stau cu masina in fata la bloc neștiind dacă am dreptul sa o repar. Dacă sunt vinovat sau nu. Ce ar trebui sa fac? Mai menționez o data ca eu am oprit cât mai pe margine sa ii acord prioritate! Și el a virat stânga din scurt lovind masina cu extensiile de la trailer. Și încă ceva..eu stiu ca nu are voie cu extensiile puse fără încărcătura. După ce a descărcat trebuie sa tragă extensiile la loc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la politia rutiera si solicita o dovada de reparatie, trebuia sa faci asta imediat, nu sa astepti atata timp.

| Andreimihai200 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar pana la urma cine ii de vina?

| Andreimihai200 explică (pentru Ioandelasal):

Pentru ca nu mi-ar conveni sa repar masina pe banii mei (costurile ridicându se undeva la 4000 de lei) când poate el ii de vina și o fac pe asigurarea lui

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreimihai200):

Din cate am inteles din intrebare ati incheiat o intelegere amiabila, in care ai recunoscut ca esti vinovat.
N-am de unde sti cine a fost vinovat, daca te considerai nevinovat trebuia sa soliciti politistului sa stabileasca aceasta, printr-un proces verbal de contraventie sau un act de constatare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreimihai200):

Te inteleg, dar ai actionat foarte gresit si acum este tarziu.
Din pacate nu cred ca poti dovedi ca este vina soferului camionului, ar fi cuvantul tau impotriva cuvantului lui si chiar impotriva celui a politistului.

| Andreimihai200 explică (pentru Ioandelasal):

Recent am ajuns acasa de la politie. Eu sunt din Jud Cluj Iar șoferul din județul Vaslui. Au sunat la politie și l-au chemat aici

| Andreimihai200 explică (pentru Ioandelasal):

Revin cu update când o sa rezolvam treaba