| Playboyx a întrebat:

Mergeam pe trotuar si in fata mea este o benzinarie nu exista trecere de pietoni insa eu imi continuam drumul iar unul voia sa intre cu masina la benzinarie si era sa dea peste mine, el zicea ca el avea prioritate caci nu era trecere de pietoni acolo cine are dreptate?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

"Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar in lipsa acestora, in localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic."
Sursa: http://www.legislatia-rutiera.ro/reguli-de-circulatie.oug/ (Art. 72, SECTIUNEA a 3-a
Reguli pentru alti participanti la trafic)

Deci daca trecerea nu este semaforizata, nu are nici indicatoare si nu are nici macar marcaj de tip "zebra", atunci autovehiculul are prioritate.
Inainte de legea aceasta, pietonul avea prioritate in astfel de situatii; dar lucrurile s-au schimbat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Dacă el a intrat pe interzis, atunci el este de vină, si nu tu.

| Bitzer a răspuns:

In cazul asta, nu este vorba despre culpa comuna?

| anonimg a răspuns:

Nu este vorba de culpa comuna deoarece masina se afla pe sensul interzis.
Pe drumurile cu un singur sens, nu exista o lege prin care pietonul este obligat sa se asigure daca autovehiculul vine din directia opusa, interzisa.
Imagineaza-ti ca traversezi un drum cu sens unic, iar tu te uiti sa vezi daca vine vreo masina din directie opusa. Sau poti sa faci experimentul acesta.
Nu zic ca nu sunt si nebuni care mai circula si pe sens invers, si ca trebuie sa fim atenti ca este viata si sanatatea noastra la mijloc; dar legea nu obliga pietonul sa se asigure daca vine vreun autovehicul din sens invers. Sau cel putin nu am gasit eu scris.
Fiecare participant la trafic trebuie sa respecte regulile portiunii de drum stabilite.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dupa mintea mea, in astfel de locuri soseaua traverseaza trotuarul, nu invers, deci as da dreptate pietonului. Insa se spune ca undeva in SUA, intr-o intersectie, exista o placuta pe care scrie "Aici a murit John Smith. Avea prioritate."

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam toate societatile cu trafic rutier, trebuie sa respecte legislatia rutiera in vigoare, sa aiba marcaje, etc.
Eu ca sofer, cand ma intersectez cu pietonii in zone din astea "nereglementate", las de la mine, ca stiu ca pietonii sunt niste vite happy
Si unii biciclisti...
Tre' sa recunosc, am dat jos cativa, pana sa devin nice guy.
Daca nu belesti ochii, belesti poola. Pe mine nu ma doare.

| relian a răspuns:

Nici unu din voi n-are dreptate.Normal intr-o benzinarie trebuie sa existe semne, sensuri de circulatie, sageti.De cele mai multe ori are 2 sensuri sa si iesi dar si sa intri.Acum depinde unde erai tu pe care sens, daca erai pe linia lui tu esti de vina. Daca nu exista sensuri, semne etc astea is imaginare, adica tu stai cat de mult poti pe partea ta ca sa poata si alti sa intre acolo.

| farryx a răspuns:

Practic e la libera intelegere deoarece nu este marcata corespunzator. majoritatea benzinariilor nu au marcaje cu trecere de pietoni la intrare si la iesire din benzinarie deoarece considera ca nu e necesar. (minte de roman "las ca merge asa" ) deci. si tu ai dreptate ca trebuia sa iti cedeze trecerea fiind pieton, dar si el deoarece nu era marcat corespunzator

| sukaru1996 a răspuns (pentru farryx):

De acord cu colegu farryx