| Vyrnfa a întrebat:

Salut, daca o trecere de pietoni nu este marcata( nu are zebra desenata pe strada sa zic asa), dar are indicatoarele pe trotuar, este functionala? Adica trebuie sa opresc sa dau prioritate, intreb asta deoarece eu am oprit sa acord prioritate si din spatele meu am auzit clanxoane, e bine ce am facut sau trebuia sa trec? Mi se pare aiurea sa treci chiar daca nu exista marcajul

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Daca imi aduc aminte, marcajele de pe carosabil au rol informativ.

Marcajele din partile laterale ale directiei de mers sunt obligatorii.

Asa ca raspunsul este afirmativ.

Lasa-i pe ceilalti, ca nu ei raspund penal daca lovesti pe cineva.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trecerea semnalizata prin indicatoare trebuie respectata, in caz contrar te faci vinovat de neacordarea prioritatii pietonilor, daca vreunul este pe trecere si poti fi amendat. Daca ii si lovesti vei avea, dupa caz, dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista indicator te opresti... pe restul ii lasi sa claxoneze

| dragonmagd a răspuns:

Nu este marcată pentru că s-a dus jos vopseau de calitate foarte buna deci ai trecere de pietoni!

| Hoteteu_Nicolae_1985 a răspuns:

Daca exista indicatoare, trebuie sa acorzi prioritate pietonilor!