| StefanDrg a întrebat:

Merita dacia logan noua in rate (ca atat ma tine bugetul) sau o masina SH?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Pro mașină SH:
- e a ta direct a doua zi
- probabil arată mai bine decât un Logan
- posibil să și fie mai bună decât un Logan
- dacă o vinzi peste ceva vreme probabil iei pe ea tot cam cât ai dat
Contra mașină SH:
- trebuie să dai toți banii jos azi
- dacă nu știi să o verifici, poți avea probleme cu ea
- de fapt, chiar și dacă știi să o verifici, tot vei avea probleme cu ea
- dacă ai probleme cu ea, trebuie să scoți bani din buzunar
- trebuie să găsești un service sau un „băiat" care știe să lucreze la mașina ta
- probabil că piesele sunt scumpe și poate chiar greu de găsit

Pro Logan nouă în rate:
- dai bani lună de lună și știi exact cât te costă și probabil calculezi la salariu
- ai garanție pentru o bună vreme în caz că apar probleme
- fiecare service și „băiat" din România știe să ți-o repare
- poate chiar te descurci singur
- posibil ca piesele să nu coste tare mult și probabil se găsesc foarte ușor
- îți poți alege ce configurație vrei tu, inclusiv culoarea :-)
Contra Logan nouă în rate:
- nu e a ta până nu termini de plătit, teoretic
- poate nu e așa de cool (deși poți să o faci tu să fie, mai ales dacă tu ești deja;-)
- dacă o vinzi chiar și a doua zi, deja i-a scăzut prețul cu măcar 20%

| Eisenheim a răspuns (pentru Zartbitter):

Excelent ai descris realitatea happy

| Simpatic a răspuns (pentru Zartbitter):

Bvo un raspuns care merita funda!

Răspuns Apreciat de Editori
| Eisenheim a răspuns:

E Logan dar e o mașină nouă, deci în mod sigur merită happy nu o sa faci recorduri de viteza, nu o sa ai dotări de top dar e nouă și vreo 5 ani nu o sa ai probleme, abia apoi mici probleme și abia după vreo 10 ani va trebui sa o lași,dar sa fim serioși până atunci se schimba multe lucruri,deci da merită daca nu ai așteptări ireale de la un Logan,și dacă îți îndeplinește nevoile happy cât despre rate... daca îți permiți,spre exemplu in zona mea majoritatea salariilor sânt mai mici decât rata lunara la un Logan, fă-ți calculele și dacă îți rămâne și de mâncare,întreținere,îmbrăcăminte, fumat, băut, vacante, prieteni, nevasta, copii...atunci te alegi cu mașină nouă happy

| StefanDrg explică (pentru Eisenheim):

N-am nevasta, nici copii, nici prieteni. Am salariu de 1918 lei in mana + tichete de masa de 15 lei pe zi. Nu am pretentii la masini, sa fie masina sa mearga.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca masina noua este noua indiferent de marca, iar la un buget de sa zicem din ochi de 10.000 de euro iti iei da o masina mai cu zvac decat dacia logan dar si cu 200.000 de km sau mai bine km pe care in Romania ii faci poate in 10-15 ani, deci masini uzate.
Mie unul imi place noua dacie logan cum arata si are cam de toate pe ea am vazut ca au acum si faruri led si faruri led de zi si consola/display mare bine nu stiu exact daca pe echiparile de baza sau pe alea mai full dar masina arata bine.
Eu sunt adeptul masinilor noi ca doar de astea mi-am luat, bine nu mi-am permis bentley nou, dar mi-am luat masini bune chiar full in gama lor si japoneze si coreene de astea de 19-22k euro si sunt foarte incantat mai incantat decat daca as lua un rahat de diesel VW sh full cu piele si trapa cum au toti "saracii" vb lu dana budeanu.
deci ia frate de cati bani iti permiti masina noua.
Si sunt sigur ca o sa-mi iau hate pentru ce am zis de la dieselistii vw dar asta e.
benzina power, sa nu uite asta!

| Eisenheim a răspuns (pentru Simpatic):

Benzina power frate, ești de-al nost' :-)

| Simpatic a răspuns (pentru Eisenheim):

winking

| DaniTDCI a răspuns (pentru Eisenheim):

Of, si eu care conduc diesel -_-

| Frank51 a răspuns:

Ai n motive să iei mașină nouă, cel mai mișto e că nu bagi un leu 5 sau 6 ani, în al doilea rând, dacă iei full electrică ai voucher de 10 miare, sau hibridă 4 miare, încă câțiva ani va fi valabilă chestia asta, după care cine mai vrea să cumpere trebuie să achite toată suma. La sh avantajul este stabilitatea, nu ai rate, nu dai sume mari, nu ești pe risc, dar se mai strică una alta.

| DaniTDCI a răspuns:

Sincer sa fiu, la banii pe care ii dai la rate pentru logan, mai bine gasesti un dealer auto sh de incredere cu un parc mare auto, iar acolo gasesti tu ceva pe placul tau, intr-adevar sunt masini sh, dar sunt aduse de afara, primesti garantie chiar daca sunt sh.

| rapandula a răspuns:

Sincer, merita o masina sh mai mult pentru ca ai din ce alege. Dar gusturile nu se discuta. Daca iti place Dacia Logan in mod special, nu este vreo problema daca te decizi sa o cumperi. Dar eu unul as merge pe o varianta sh pentru ca am o larga varietate de optiuni de toate categoriile. O masina scumpa care ofera comfort si opțiuni iar noua e foarte scumpa, la sh o gasesti mult mai ieftina cat sa ti-o permiti.