| Eugeniusu a întrebat:

Mi-am pus becuri xenon la lupe, oare trebuie sa le omologhez? Daca trebuie iar eu nu le am omologate primesc amenda, imi ia talonul sau trebuie doar sa le dau jos?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil trebuie sa le dai jos. Nu cunosc conditiile de omologare, trebuie sa fie pe site-ul rarom, dar am eu un feeling ca nu e chiar așa simpla treaba cu omologarea.

Bula
| Bula a răspuns:

In primul pas, trebuie sa dai jos becurile, pe loc.
In al doilea pas, ti se ia talonul si primesti amenda fiindca circuli fara becuri big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa ramai fara talon cu prima ocazie. Orice modificare la sistemul de iluminare atrage in sine retinerea certificatului. Daca nu stii legea, ceva comun printre soferi vad, macar la restul participantilor la trafic sa te gandesti... ca le scoti ochii cu avioanele tale

| mihai69 a răspuns:

Trebuie omologare RAR.
În lipsa ei, primeşti amendă, ți se ridică talonul şi evident, dacă-l vrei înapoi şi cei de la RAR nu aprobă instalația, trebuie s-o dai jos.

| OldSoul a răspuns:

Spalatoare ai?
Farurile se regleaza singure?

Daca raspunsul la aceste intrebari este da, atunci, nu, nu trebuie sa le omologhezi.
Daca raspunsul la minim una din aceste intrebari este, nu, in acest caz mai bine le-ai da jos, xenoanele tale nu sunt si nu vor fi omologate, nu fara alte modificari suplimentare.

In cazul in care esti prins, "beneficiezi" de o amenda, si de talon suspendat pana la remediera problemei.

| Eduard30 a răspuns:

Normal, da se omologheaza pentru ca nu sunt venite din fabrica. Daca te opreste politia risti sa-ti ia certificatul. Sper ca ai inteles. Funda?

| Popa_Danny_1990 a răspuns:

Mai bine le dai jos dacă nu sunt din fabrica, ca altfel vei primii amendă!?