| IonitaRobert3920 a întrebat:

Pot pune becuri xenon h4 pe un Logan.
Trebuie omologate?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din punct de vedere legal, si chiar moral, este interzis sa pui xenon pe asa niste faruri.
Ar trebui omologate, dar nu indeplinesc cerintele pentru asa ceva.
Renunta la idee, sau alege varianta "la risc", montand un kit de lupe bixenon in faruri: https://www.emag.ro/......DYK5PHBBM/
Apoi un kit de xenon, in ele. In modul asta vei avea faruri functionale, reglate bine (care nu deranjeaza), dar tot nu cred ca ti le vor omologa la RAR, deci risti amenda, si retinerea certificatului.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu știu dcă poți, dar ca să ieși cu mașina modificată pe stradă trebuie să treci mai întâi pe la RAR cu ea.

| TheTom7 a răspuns:

Nu iti va omologa nimeni asa ceva pe masina. Daca le pui pe risc risti sa si iei foc cu ele ca se vor incalzi foarte tare daca iei chinezari si risti si ce a zis NoTurbinaNoGood amenda+retinere certificat, plus ca la logan e foarte usor sa iti dai seama ca are xenon, deci nu te vei bucura prea mult de ele.