| marcous a întrebat:

TDI sau TSI? Ce preferati?

Motorul pe benzina asa cum il stim este pe cale sa devina istorie. In locul sau vine motorul de capacitate mai mica, dar turbo. O tehnologie care supraalimenteaza motorul cu aer (asemanatoare turbo Dieselului) E pe cale sa inceapa revolutia motorului pe benzina cu ajutorul turbinelor deoarece motoarele sunt compacte (1.2, 1.4, 1.6) si dezvolta multi cai putere (100-120-140 sau chiar mai mult in functie de producator si inginerie). Asta inseamna cai multi putere la un consum mai mic decat erau obisnuiti proprietarii de benzinare (inainte, era nevoie de un motor de 2.0 ca majoritatea benzinarelor sa poata dezvolta peste 100 cai putere) Stiim cu totii ca impozitele la motoarele sub 1.6 sunt mult mai mici, la fel si taxele de poluare.

TDI-ul ramane in continuare mai economic, ideal pentru oras (datorita cuplului mare la turatii mici) si mai util in transportul greutatilor mari (marfuri, cherestea, materiale pentru constructii, etc).

Dezavantajele motoarelor pe benzina sunt consumul sporit si cuplul mic.
Dezavantajele motoarelor Diesel sunt motorul zgomotos, greutatea mai mare, intretinerea mai scumpa, pretul motorinei mai mare si putere mai mica fata de benzinare la cilindree egala (sau chiar superioara)

Sursa de inspiratie : http://www.4tuning.ro/......11942.html
Mentionez ca nu sunt de acord cu cateva aspecte mentionate de ei si anume : motorul Diesel este si va fi mereu mai poluant iar cuplul la turatii mari nu reprezinta un dezavantaj decat la consum (fiecare fiind liber sa conduca asa cum ii place). De asemenea, motoarele TSI sunt la fel de scumpe (sau aproximativ la fel de scumpe ca TDI-urile, tehnologia fiind inca noua)

5 răspunsuri:
| andreiboy11 a răspuns:

Categoric prefer TDI.Desi sunt motoare mari majoritatea si costuri pe masarura:intretinere, carburant, impozit etc., sunt mult mai bune decat TSI-urile.Aceste motoare pe benzina au fost"copiate"sau mai bine zis inspirate de la Audi care a creat TFSI-urile, TSI-urile fiind motoare dezvoltate de VW.Intr-adevar,tehnologie noua-materiale vechi. Spun asta pentru ca inca nu au fost "inventate"materialele care sa suporte atatia cai putere, atata forta si totusi sa fie motoare mici si economice.Deci aceste motoare vor pica repede prin autodistrugere:benzina nu e facuta pentru turatii mari, acest lucru strica motorul si fiind motoare ce au turbina care intra pe la 3000rpm ceea ce e tarziu fata de diesel pe la 200rpm, carburantul se va incinge(benzina)si va "arde" motorul.Pur si simplu va "manca" din partile componente ale motorului. Taxele mici si pretul scazut sunt niste aspecte ce compenseaza sau mai bine zis te duc pe minus cand vei afla cati bani ai de bagat in masina cand va pica motorul.

| marcous explică (pentru andreiboy11):

''Deci aceste motoare vor pica repede prin autodistrugere''

Banuiesc ca asta ramane de vazut in timp. Momentan nu ma pronunt, ca nu prea cunosc. Oricum, pe masura ce vor aparea primele probleme, companiile vor face tot posibilul sa le remedieze. Probabil nu acum, dar in cativa ani vom avea niste TSI-uri fiabile ce vor inlocui TDI-urile de pe turisme.

| andreiboy11 a răspuns (pentru marcous):

Posibil.Desi prefer clasicul TDI.Nu se compara cand bagi piciorul in acceleratie pana la 4000rpm cu TSI-ul.

| marcous explică (pentru andreiboy11):

Da, dar unde Dieselul se plafoneaza benzinarul de abia atunci incepe sa devina viu. Avantaj clar pe sosea.

| Minks a răspuns (pentru andreiboy11):

Copiate? Sunt motoare concepute sub acelasi acoperis, in acelasi grup, adica VAG. Nu se pot compara in felul asta. Autodistrugere? Serios? Vor pica repede? Am vazut TSI la 450.000 km, care nu s-a autodistrus, si mergea lejer. La TSI intra turbina la 3000rpm? 2000 iti spune ceva? laughing
Se va incinge carburantul? Wtf man, asta face un motor, foloseste explozii pentru propulsie.