| Maskatu a întrebat:

Niste prieteni vor sa se duca cu masina in Spania (Barcelona). Eu habar nu am de partea aia, nu am fost niciodata si incercam sa ii ajut... Vad ca pe google traseul ar fi prin Ungaria, Slovenia, Italia, Franta si mai apoi Spania.

1. Care ar fi traseul? Este ok cel de sus, asa in linii mari?
2. Care ar fi taxele? Se procura online, se procura de la vama? Se platesc in fiecare țară?
3. Odata ce ai fost vamuit la RO-HU mai departe fiind Schengen nu te mai intreaba nimeni nimic la nici una dintre vami?
4. Cum ar fi bine sa fie impartit traseul? Cati km/zi? Si unde ar fi bine sa fie cazarile intermediare? Tinand cont ca sunt aproape 3000 km de mers (din Bucuresti apropo). Eu personal as face cel putin 3 cazari intermediare, mi se pare foarte lung si greu traseul... dar ei vor sa faca 1 maxim 2. BIne, as mai si vizita seara cate ceva pe unde sunt cazat, nu doar sa parchez, ma culc, si a doua zi o iau de la capat.

Sau poate ca eu sunt obisnuit cu maxim 600-800 pe zi dar in vest stiu ca stau mai bine la capitolul autostrazi, dar chiar si asa sa bagi mia pe zi mi se pare inuman, obositor atat pentru sofer cat si pentru pasageri. Totusi esti in concediu, nu cu TIRul in traseu spre depozit la descarcat...

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. da, cel prin Slovenia si Italia e cel mai ok din punctul meu de vedere.

2. se platesc vigniete pentru Ungaria si Slovenia. Se pot lua online ca si la noi. Italia si Spania au toll uri direct pe autostrada in functie de cat mergi.

3. In afara de Ungaria nu mai e nicio vama.

4. Asta depinde de sofer sau soferi. Cat poate duce in siguranta. Dar odata ce iesi din Ro, 1000 km ii faci lejer in 8-9h

| Maskatu explică (pentru suntserios):

E mai ok prin Slovenia, decat prin Austria? Adica e safe prin Slovenia? Ca si km, ar fi 100-150 in plus "ocolul" pe Austria. Si mi-au spus acum ca este Barcelona, nu Madrid, intelesesem eu gresit, deci este mai departe destinatia.

Dupa calculele mele si ale lor ar fi 2 cazari intermediare necesare, avand de condus cam 1100-1200 km/zi. Sa zicem maxim 3... si ar fi 800-900/zi. Care ar fi site-urile pentru vinietele de IT si SP? Iar pentru Franta? Nu se plateste nimic sau?

| Maskatu explică (pentru Maskatu):

Madrid pardon, nu Barcelona. Deci mai departe in Spania...

| suntserios a răspuns (pentru Maskatu):

Peste tot prin europa de vest e safe. Ca odata ce intri in Ungaria pe autostrada ai autostrada pana la destinatie. Prin Slovenia e doar mai scurt.

Nu exista vignieta pentru It, Spania sau Franta. Se plateste folosirea de autostrazi la intrarea / iesirea de pe acestea.

| sierra1 a răspuns:

3 corect!
4 depinde cât îl duce atenția pe șofer dar 2 nopți in pătuț nu strică

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu imi calculez niciodata opririle. Uneori am nevoie de pauza in nici 100km, alteori merg 500 "glont" si opresc cand imi amortesc picioarele.
Pentru 3000km cu autostrazi, o cazare cred ca e suficienta.
Asta gandit la un singur sofer. Daca sunt 2-3 soferi, cazarea aia e deja fita.