| mgtow a întrebat:

Nu am apucat sa conduc iarna pe autobuz dar am o mare nelamurire (retarderul). La scoala am invatat ca nu e voie sa fie folosit cand ploua afara si in conditiile iernii din cauza riscului deraparii... tinand cont ca e frig si umezeala mare placile de frana ale autobuzului nu se deterioreaza asa mult fata de epoca vremii din vara pentru ca se racesc mult mai repede iarna. Unii colegi spun ca il folosesc altii nu sa nu-l folosesc sau da?

1 răspuns:
| 13 a răspuns:

Cred ca intrebarea ta este incompleta. Daca intrebi daca ar trebui sa folosesti franele la conditii grele de drum, nu, ar trebui sa folosesti frana de motor acompaniata de frana hidraulica pentru a evita derapajul. ^_^