| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt lamurita intr-o chestiune legata de carnetul de conducere. Anul viitor fac 18 ani pe 10 septembrie. Vreau sa dau la scoala cu 3 luni inainte(am auzit ca se poate, doar teoreticu). Eu fac scoala la Suceava, dar sunt de pe langa campulung moldovenesc.
E mai usor sa fac scoala in Campulung decat in Suceava, deci vreau acolo. Daca scoala(liceul) Incepe imediat dupa ce fac 18 ani... si sunt doar in week-end-uri acasa cum fac sa iau orasu.
Adica sedintele de condus se fac si in alea 3 luni(vara) sau doar dupa ziua de nastere?
Am voie sa ma invoiesc de la liceu sa dau orasu?
Lamuriti-ma va rog!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar scoala de soferi o poti incepe cu 3 luni inainte de 18 ani, examenele teoretic si practic se dau doar dupa ce ai implinit varsta de 18 ani.
Este bine daca faci scoala in localitatea unde sustii examenul practic, iti va fi mai usor la examen, cunoscand circulatia din acel oras.
Te poti intelege cu instructorul sa faci orele de conducere dupa cursurile liceului. N-o sa te invoiasca de la liceu pentru aceasta.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de profesori daca vor sa te invoieasca sau nu

| IsauraLo a răspuns:

Buna! chiar daca nu ai 18 ani, poti da de permis inainte cu 3 luni, asa a facut si fratele meu...plus,el se invoia de la scoala.La fel au facut si niste colegi anul acesta. tongue si l-au luat!

| SunOfThe a răspuns (pentru IsauraLo):

Adica si orasul il pot da inainte cu 3 luni?

| IsauraLo a răspuns (pentru SunOfThe):

Si orasul..il poti lua. oh go on Examenul numai sa fie atunci cand esti major

| Answer4me4pls a răspuns:

Cunosc situatia, sa vad daca te pot ajuta. Pai depinde aici. Orasu nu il faci in fiecare zi. Daca ai liceu dimineata, termini pana in ora 14. Daca programul scolii de soferi continua dupa, si personalul este unul intelegator, ai putea lua dupa orele de curs de la liceu. Daca nu, 100 lei in pachetul de servetele si ai rezolvat. Fratele meu a facut asa si este din Roman, deci am o dovada plauzibila. Succes!