| AndreiC13 a întrebat:

Ofer fundă! Pun contactul maşinii fără să pornesc motorul şi rămân aprinşi 2 martori care nu i-am băgat de seamă să rămână aprinşi înafară de "frâna de mână trasă " şi "volan blocat".
Aceşti martori sunt "presiune scăzută a uleiului" şi "probleme la motor sau emisii". Aceştia rămân aprinşi dar când pornesc şi motorul, se sting amândoi.E vreo problemă că rămân aprinşi pe durata punerii contactului fără a porni motorul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel legat de ulei, ramane aprins pentru ca masina nu are pompa de amorsare (electrica) a motorului, deci pana cand nu se invarte motorul, nu se face presiune pe circuitul de ungere. Nu ai de ce sa te ingrijorezi, asa e facut motorul.
Cam aceeasi situatie si la becul galben, acesta se aprinde cand ceva nu functioneaza corect in motor. Daca motorul nu functioneaza, e oarecum normal sa stea aprins.
Nu-ti fa probleme, decat daca se aprind aceste becuri in timpul functionarii.