| CosminGK a întrebat:

Salut TPU. Am un Audi A3 8P din 2012 2. 0TDI CR CFFB si aseara mi-au aparut 3 martori in bord, ESP, ABS si FRANA DE MANA. Am pus testerul VCDS pe masina si am eroare cu codul 00003 - Modul Comanda
005 - setare de baza/adaptare lipsa sau incorecta. Pana acum nu a mai facut deloc asa. Am inteles ca trebuie reinvatat sistemul, adica trebuie recodat. Problema e ca acum cand sa plec cu masina, martorul de abs si esp inca sunt aprinsi, dar martorul de frana de mana apare la contact si dupa dispare cand pornesc motorul, chiar daca frana de mana e trasa. Aseara aveam si frana de mana si esp si abs. Stie cineva ce are si cum pot rezolva problema asta pana ajung la un mecanic? Multumesc frumos

7 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Du-te la un reprezentatnt TCM Turbo si te rezolva pe loc.Sunt experti in electronica auto si au testere originale.

| XatomisX a răspuns:

De ce sa îmi iau un logan nou de banii aia? Pff motor de ascutitoare 0.9 ce sa fac cu 100 fe cai? Uite asta faci iti cumperi masina sh din Germania si te lasă in drum iar apoi bagi o gramada de bani in ea laughing

| Eisenheim a răspuns (pentru XatomisX):

Ai dreptate, și eu as fi preferat golănașul, însă nu îmi permit unul, așa că am luat ce mi-am permis și eu, una bella caroța laughing

| Panamax a răspuns (pentru XatomisX):

Are si ascutitoarea senzori, mai putini dar are si se strica si ei.

| XatomisX a răspuns (pentru Panamax):

Are dar la ascutitoare ai 5 ani garantie laughing iar daca se strica iesi de 5 ori mai ieftin

| Panamax a răspuns (pentru XatomisX):

Piesele costa cam la fel.Sonda Lambda, turbina, debitmetru, senzori temperatura, abs etc.Cat despre garantia Dacia ar trebui numita 5 ani de nervi in service Dacia si este limitata la 100.000km.Este o oferta pentru batraneii nefumatori care merg duminica la biserica.
Esti obligat sa faci reviziile la ei in astia 5 ani si nu sunt gratis.
Apoi este doar o cutie de conserve neizolata fonic plina de plastice de slaba calitate, cu performante de Matiz.
Este ok pentru oras pentru livrat pizza etc.

| Eisenheim a răspuns:

Exact problema asta o am și eu,deși am altă marcă auto happy dar am schimbat senzori abs,butuc spate cu tot cu inel magnetic,plăcute frana,și îmi văd de treabă, pot sa stea alea in bord mult și bine, știu că am frane senzori totul funcționează bine, n-au decât să stea aprinse happy totuși dacă poți și îți permite bugetul mergi la un electronist ăla îți rezolva orice electric happy mecanicii și electricienii nu prea au ce să facă, poate la noroc o nimeresc totuși happy