| Raluca591 a întrebat:

Orice masina cumparata trebuie dusa la Casa de Asigurari?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice masina e obligata sa aiba asigurare (casco sau basica)

| darrio2007 a răspuns:

Si ce faci dacă biroul unde trebuie sa ajungi, este la etaj?
Duci doar actele pentru masină, nu si masina. Ha, ha!

| mihai69 a răspuns:

Nicio mașină nu trebuie dusă la vreo altă casă în afară de a ta.
Dar e adevărat, orice mașină înscrisă în circulație trebuie să aibă o asigurare de răspundere civilă (RCA).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigurarea se face doar cu actele tale + actele masinii, la orice reprezentant/broker.
Este obligatorie doar in doua situatii:
1. cand inmatriculezi masina
2. cand circuli cu masina.

Deci, daca cumperi o masina si inca nu te folosesti de ea, nu trebuie sa platesti asigurare.

| Lucian4 a răspuns:

Am senzatia ca faci o confuzie.
Duci doar actele masinii pentru RCA, nu masina.
La RAR duci si masina pentru ITP