| anonim_4396 a întrebat:

Pana la ce varsta se foloseste scaunul de masina in cazul in care parasesc tara

2 răspunsuri:
| alexam a răspuns:

Te referi la scaunul de copil din masina? Depinde de alegerea ta, si de copil, cat va fi de mare si de ascultator. Daca apuca sa inteleaga ca e important sa stea cumintel, in masina, cu centura pusa, cred ca la 3 ani e o sa renunti la cel special! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la 12 ani sau daca inaltimea copilului nu trece de 1, 50 cm. dupa 6 ani se poate folosi orice fel de dispozitiv, nu numai scaunelul, dar trebuie sa fie omologat.