| RoxyRoxana99 a întrebat:

Pentru ce categorie de varsta pentru copii e recomandat scaunul/fotoliul pentru mașina?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Scaunele auto pentru copii depind de varsta, inaltimea si kilogramele copilului si va trebui sa va orientati, pentru ca aceste scaune indeplinesc functii diferite in functie de grupa si categoria in care se afla, ca sa asigure o cat mai buna protectie micutului.De o anumita protectie are nevoie un sugar de cateva luni care nu-si poate tine prea bine capul si de alta protectie are nevoie un copil de 4 ani, curios si vioi!

Scaunele auto pot fi grupa 0 (0-13 kg), grupa 1 (9-18 kg), grupele 2 si 3, pana la 36 de kg, greutatea copilului.
Pentru bebelusi de pana la un an si jumatate, e recomandat cosuletul, scaunul auto in forma de scoica din grupa 0+, care poate fi folosit pana cand bebelusul va atinge greutatea de 13 kg, aproximativ.
De asemenea, puteti folosi, pana la varsta de 4 ani si/sau greutatea de 18 kg a copilului, un scaun auto convertibil, din grupa 0 sau grupa 1.
Dupa ce copilul a depasit greutatea de 9 kg, puteti alege orice scaun auto convertibil din grupele 1, 2 sau 3, pana la 36 de kg.
Cu alte cuvinte,ofertele sunt variate,intr-un magazin de profil va vor lamuri foarte bine, cautati un scaun care asigura protectie foarte buna si care poate fi, de exemplu, transformat din cosulet in scaun convertibil.

Un lucru e, insa, sigur.
Copiii cu vârsta mai mică de 12 ani sau cu înălţimea mai mică de 150 cm trebuie să poarte centuri de siguranţă adaptate greutăţii şi dimensiunilor lor (adica scaune auto convertibile), iar cei cu vârsta mai mică de trei ani se transportă numai în dispozitive de reţinere omologate, asa suna prevederile legii.

Si pentru mine a fost o problema noua scaunul auto al copilului si, initial, am cumparat un cosulet auto care, in timp se putea transforma in scaunel auto. Dupa varsta de 4 ani, insa, scaunelul a ramas mic si am cumparat unul nou, pe masura copilului, care i-a fost bun pana la 9 ani,cand l-am schimbat din nou.

Cautati pe net, initial, sa va faceti o idee de preturi si modele, dar lasati-i pe cei de la magazinul specializat sa va explice si sa va indrume, doar spuneti-le exact ce doriti.
Succes!

P.S. Cititi,va rog, si materialul de mai jos:

http://www.mamica.ro/scaun-de-masina-copii/

3 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Pana la 3 ani.

| viotedy a răspuns:

Pana la 7 ani. Daca mergi in strainatate, de exemplu, se uita la vama daca are scaun si sta in el.

| YoChriss a răspuns:

Buna! Scaunul acela care se monteaza peste scaunul din spate al masinii poate sa fie folosit de copii pana in 3 ani, dar in unele cazuri copilul este mai agitat, si parintii il mai tin si dupa varsta de 3 ani in acel scaun.