| Anonim12t a întrebat:

Parere? Intentionez sa cumpar ori bmw f 30 2014 sau mercedes c 200 2014 care e mai fiabila? Am un stil de mers normal, anual parcurg undeva la 8000 km, iar venitul lunar e de 10000 lei net

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si la un salariu net de 10.000 de lei pe luna, tu te gandesti tot la un diesel cu +300k km reali? doar pentru ca sunt masini premium si par bolizi veritabili?
Eu zic sa te orientezi catre o masina noua cumparata in leasing sau credit, se preteaza mai mult...
Masina noua are garantie intre 3 si 7 ani (depinde de producator si model)
Este adevarat ca masina noua pe care ti-ai putea-o permite in leasing sau credit, nu va fi mercedes nou de 87.000 de euro, dar una de 40-50k euro hibrida nu stiu cum sa iti zic este peste alegerile pe care le-ai pus in intrebare!
Dar este alegerea ta pana la urma.

Inca un lucru, masinile diesel nu sunt facute ' fizic' pentru mers preponderent in oras pe distante scurte!
Tie iti trebuie o masina pe benzina, hibrida sau nu, in orice caz motor aspirat pe care-l pornesti de 20 de ori pe zi si mergi pe ce distante doresti.

Nu ai vrea sa afli cat costa sa inlocuiesti este un catalizator, DPF, sonda lambda, tubina etc la un mercedes diesel, limuzina pe care o vrei tu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La o masina de 10 ani conteaza cum a fost intretinuta mai multe decat fiabilitatea, Iar la 8000 km pe an cred ca nu merita o cheltuiala asa mare cu o masina premium

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci mergi de vreo doua ori mai mult decat merg eu cu bicicleta... sincer, fa ceva pentru tine. De banii pe care i-ai ingropa in cotetul ala pe 4 roti mai bine mergi la c*rve, in excursii, faci sky diving, ce vrea sufletelul tau.

| Holiday a răspuns:

Daca mergi doar 8. 000km pe an, nu merita sa-ti cumperi masina. E mai ieftin sa mergi cu taxiul, sau sa inchiriezi una cand vrei sa pleci undeva, mai departe.

| KovacsB a răspuns:

Nu demult intrebai cand se mareste salariul minim.Chiar atat de mult s-a marit?