| Superman1243 a întrebat:

Cat costa intretinerea la un audi a4 b8 sedan(2008-2010)?
Am tot citit pe net pareri de toate felurile, cum ar fi ca nu merita sa cumperi un audi a4 b8 pentru ca: consuma ulei, consuma mult combustibil, cand se ard farurile se gasesc greu si sunt scumpe, au ceva KM deci pica toate piesele atunci cand eu cumpar masina laughing)
Va rog sa ma lamuriti putin cu costurile la aceasta masina, adica totusi e AUDI ar trebui sa fie calitate in piese, din ce am citit pe net numa m-au speriat astia cu ce au zis laughing

Si chiar in halul asta e un audi din 2008? Inteleg ca piesele sunt scumpe dar sa aiba atatea probleme?
Va rog sa imi spuneti sa imi fac o idee despre costuri la aceasta masina, consumabile ce ar putea sa fie si cat costa?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Audi B8 nu poti spune ca se strica mai des sau mai putin des decat orice alta masina din aceeasi perioada si acelasi tip. Partea cu consumul de ulei se aplica doar la motoarele TSI fiindca nu sunt prea reusite si au probleme din fabrica (printre altele ). Cele 2.0 TDI sunt ok si au probleme ca orice motor diesel. Trebuie sa intelegi ca fiind masina mai de lux e normal sa fie mai complexa, mai multe piese complicate, mai multa electronica, si automat se strica mai des decat o masina mai simipla in general fiindca e mai complexa.Altfel este loterie ca la orice masina second hand.Ca intretinere, eu am Seat EXEO 2.0 TDI(motor identic cu cel de pe Audi B8), si mo costat 2000 lei revizia (distributie, ulei, filtre), 1500 lei discuri si placute, 1200 lei un set de cauciucuri.Astea is doar consumabile ca sa iti faci o idee. Audi B8 e o masina ok doar ca trebuie sa gasesti una cu km mai putini fiindca orice masina dupa 200. 000km incepe sa aiba probleme si sa fie nevoie sa ii schimbi una alta, cateodata lucruri costisitoare.

| Superman1243 explică (pentru ClaudiuM1997):

Si ce spui despre un vw passat b7(2011)? Cum e in comparatie cu audi a4 b8? Ca si costuri ma refer si mecanic vorbind!

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Superman1243):

Ca motor sunt identice laughing. Si ca costuri poate vw e putin mai ieftin dar nu cred ca cu mult. Exeo cum am eu nu te intereseaza? E facut pe platforma de Audi B7 dar motorul e de la B8.Eu merg cu el constant cu 170km/h fara bai si de 5000km nu am treaba (doar revizii).Eu recomand fiindca il poti lua la pret bun, inclusiv din 2013-2014, are motoarele de pe B8, confortul lui B7 si e mai simplu ca un B8.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Audi sub 2013 scoase la vanzare au avut probleme de genul ala

| Diana4you97 a răspuns:

Bună! Audi A4 este o mașină populară și după părerea mea costurile de întreținere nu sunt chiar ca la competitori, mă refer ca la BMW Seria 3 sau C-class. Este o mașină fiabilă la care doar suspensia mi se pare mai costisitoare dar și mașina se comportă foarte bine! Mai multe informații și păreri despre Audi A4 găsești și pe https://parerimasini.ro/pareri/audi-a4/, succes!