| bobinyo a întrebat:

Pe la capacul unde se pune ulei am vazut o usoara prelingere, care ar putea fi cauza? mentionez ca am mers cu ea vreo 3 km cu ea cam turata. 4000 de ture.
golf 4 1.4 multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica garnitura capacului.Este normal sa fie si ulei la culbutori.Anormal ar fi daca atunci cand scoti capacul are presiune.Ca atunci cand desfaci o sticla de apa minerala.Inseamna ca o supapa, sau mai multe, nu inchide bine.

| vw9378 a răspuns:

Problema comuna a grupului VAG. Se rezolva numai prin schimbarea busonului de ulei.

| RB26DETT a răspuns:

Capacul nu etanseaza cum trebuie, curata-l putin la interior, vezi in ce conditie este, normal nu ar trebui sa iasa uleiul daca ai capacul bine pus...
Daca tot esti nedumerit de situatie, daca scoti capacul si il turezi putin iti arunca uleiul afara pe acolo laughing a patit o ruda de a mea cu o dacie 1310 acum muuuult timp, a completat cu putin ulei si a uitat sa puna capacul, a mers ceva vreme, cand a deschis capota tot uleiul era sub capota si pe motor...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ai dat pe langa cand ai pus ulei, atunci e garnitura capacului. Nu-mi aduc aminte exact cum arata busonul la masina ta, dar s-ar putea sa aiba o garnitura, pe care o poti schimba. Daca nu, alt buson...