| GeorgeMihai a întrebat:

Pe timp de noapte si totodata de ploaie, luminile de intalnire trebuie aprinse iar cand ma intresectez cu o masina din sens opus, la cel putin 200 de metrii trebuie sa opresc luminile de intalnire si dupa ce m-am intersectat cu cel din sens opus le pornesc iar?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Luminile de intalnire sau faza scurta trebuie sa o folosesti obligatoriu noaptea, cand circuli in afara localitatilor sau oricand vremea este nefavorabila.

cand te intersectezi cu alta masina, in afara localitatii, trebuie sa comuti de pe faza lunga sau luminile de drum pe faza scurta sau liminile de intalnire.

| J0B0MAT a răspuns:

Pe timp de noapte mergi cu luminile de drum, iar când te intersectezi cu cineva din sens opus le aprinzi pe cele de întâlnire, iar apoi le aprinzi din nou pe cele de drum.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Lumina de intalnire = faza scurta. Ideea de baza = Se poate circula si chiar e indicat cu faza scurta oricand si in orice conditii, zi / noapte, ploaie sau soare, e legal si folositor. Invers spus - Niciodata nu se circula doar cu pozitiile, fara faruri aprinse, e ilegal si periculos. Altfel spus = Nu exista motiv ca in trafic sa stingi faza scurta / luminile de intalnire. Sfatul meu de sofer batran - Faceti-va vizibili in trafic.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Unii care stau mai rau cu vederea folosesc faza lunga.Dar aceasta deranjeaza si de la 2000 de m.Atunci vei primi multe flashuri si ceva injuraturi de la colegii care circula din sens opus.
La fel se intampla si cand ai reglate prea sus luminile de faza scurta numite si de intalnire.