Întrebare recomandată | Vali215 a întrebat:

Luminile de întâlnire se țin aprinse mereu pe timp de zi? Sau doar cand e ploaie, ceață, condiții nefavorabile etc? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| pleonazm a răspuns:

Pentru siguranta ta, si a altora, este bine sa le lasi mereu aprinse, legea te obliga doar in afara localitatilor sau drumuri nationale.
Esti mult mai vizibil cu luminile aprinse.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai leduri in fata sau becurile care se aprind singure nu e nevoie sa mai aprinzi nici-o lumina

| darrio2007 a răspuns:

In orice conditii, noapte sau zi. Asta e regula. Noaptea mai folosesti si faza lunga, cand ai distanta mare fata de cei care vin din fata.

| Mihai314 a răspuns:

Salut. Luminile de intalnire sau faza scurta se tin mereu aprinse pe timp de zi. Nu conteaza conditiile meteo si nici drumul pe care circuli. Indiferent ca mergi pw un drum judetean, european, trebuie sa ai luminile aprinse.