| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

Salut, recent am achizitionat un usb hub myria 3.0.
Totul merge ok, dar cand opresc pc-ul si-l pornesc, usb-hub-ul are luminile aprinse dar nimic din ce se afla conectat la el nu functioneaza si trebuie reconectat. Cum as putea rezolva asta ca e enervant?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pune calculatorul sa opreasca in Hibernare (in loc de oprire completa sau sleep mode).
In acest fel, continutul memoriei RAM se salveaza pe disc si calculatorul se opreste. La pornire, in cateva secunde va restabili starea anterioara si totulva functiona ca si cum a fost inainte de hibernare.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Porturile USB raman sub tensiune (5V) si dupa ce opresti calculatorul, deoarece sursa de alimentare ramane partial in functiune si implicit si circuitele electronice de pornire.
Deoarece exista si comenzi de pornire prin porturile USB, tensiunea de 5V ramane in continuare prezent pe mufe, iar Led-ul HUB-ului indica exact aceasta stare de prezenta tensiunii.
Doar daca opresti complet calculatorul (oprind tensiunea de 220V de la priza), se va stinge acel Led albastru.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru Bula):

Si exista o solutie sa nu mai trebuiasca sa recontectez hubul?

| Bizon95 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Placa de baza baga curent in USB, NUMAI daca ai active in bios diverse optiuni de pornit calculatorul numai din tastatura, mouse, etc.

asa ca intra in bios si vaneaza tot ce gasesti de power on si pune-le pe toate pe off

altfel, chiar nu ai incercat deloc ce a scris Bula, si anume, dupa ce calculatorul face shutdown sa il scoti din priza (lucru pe care ar trebui sa il rezolvi mai elegant cu o priza cu switch sau daca sursa ta are switch de curent)
99% ca, daca inchizi de tot curentul la calculator nu mai trebuie sa reconectezi hub-ul

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru Bizon95):

O sa pun pc-ul pe sleep am vazut ca nu mai rezolva problema. vreo idee cum sa o fac cu un run.bat? pentru shut down aveam "shutdown -s -t 3600" pentru sleep cum o fac?

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru AlexuTzzuAlex2000):

O sa pun pc-ul pe sleep am vazut ca rezolva problema*

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru Bula):

Am observat cu sleep trebuie, o comanda run.bat sa il pot programa?

| Bula a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Normal nu trebuie nici un run.bat programat.
Incearca hibernarea!

| Bizon95 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

NU am folosit, dar:
https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/psshutdown

psshutdown -d -t 3600

| Bula a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Pune calculatorul sa opreasca in Hibernare (in loc de oprire completa sau sleep mode).
In acest fel, continutul memoriei RAM se salveaza pe disc si calculatorul se opreste. La pornire, in cateva secunde va restabili starea anterioara si totulva functiona ca si cum a fost inainte de hibernare.

| NVRE a răspuns:

Incearca sa rezolvi asta din Disk Management.