| anonim_4396 a întrebat:

Pe voi ce va intereseaza cel mai mult la o masina? Eu nu sunt "masinist", nu sunt obsedat dupa specificatii. Am ajuns la concluzia ca in ziua de azi deja mai toate masinile indeplinesc lucrurile de baza, prind toate 130km/h cat iti trebuie pe autostrada, au consum ok, rezista la intemperii etc. Deci pentru omul de rand care nu e foarte pasionat de masini, dar vrea sa ajunga din punctul A in punctul B nu prea mai sunt importante. Pentru mine ar fi aspectul si confortul, adica daca as avea de ales dintre 2 masini(acelasi pret, an)care ambele "merg bine", as alege-o pe cea in care mi-ar face mai mare placere sa stau. Voi ce ziceti? happy

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Eu zic ca unele accesorii la masini ar trebui sa fie standard si nu optionale si pot da asa cateva exemple.
-Navigatia,orice om si mai ales femeile au nevoie de asa ceva
-AC nu vad cum pot unia sa vanda masini fara aer conditionatlaughing cel putin din cate stiam in UE AC este optional,in america nu exista masina fara aer conditionat din fabrica.
-Spot Blind sau cum se numeste acel senzor din oglinda,este foarte de ajutor,ar trebuie pus pe toate masinile.
-Sensori de parcare fata spate,is f utili,ar trebuie toate masinile sa fie echipate cu asa ceva nu ca optiune

Si mai sunt si altele,deci chiar daca nu esti pasionat de masini sunt chestii care te ajuta f mult.
Transmisii automate laughing mai ales in RO unde traficu e jale.
Vad fabricantii pun la volan piele, da ce fara n-ar merge? Aia nu te incanta si nu te ajuta mai la nimic, deci sunt chestii care de fapt nu te ajuta si chestii de f mare ajutor is bagate la optiuni laughing

Deci sa mergi cu masina din pctul A in B ar trebuie sa fie o chestie cat mai usoara si comoda zic eu, nu sa faci gimnastica, sa tot intorci capu si sa faci dus in masina cand este cald afara laughing dus faci acasa, masina nu este sauna laughing

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aspectul conteaza. Daca stai bine cu salariu nu conteaza ce consum are

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru mine conteaza masina ca un tot unitar.

Degeaba ma simt bine in ea daca nu imi place motorul.
Degeaba imi place motorul daca nu ma simt bine in ea.

Degeaba ma simt bine in ea si imi place motorul daca nu imi place aspectul exterior... spre exemplu nu mi as lua niciodata o Toyota pentru ca nu imi place deloc designul lor

| mihai69 a răspuns:

Eu văd mașina ca pe o unealtă - contează deci ergonomia (să mă simt bine când o folosesc), eficiența, mentenanța cât mai redusă și ieftină. Aspectul e ultimul lucru pe care îl iau în considerare. (de exemplu, urăsc design-ul Ford, dar cu toate astea, am luat o fiesta și sunt foarte mulțumit).

| GabiDumitrescu a răspuns:

0. Siguranta.
1. Costuri de exploatare - aici includ revizii, cost piese, consum.
2. Ca o extensie a punctului 1, ar fi de vazut si consumul la viteza nominala cu care vei circula. De exemplu majoritatea masinilor ating fara probleme 130, insa una cu un motor mic va merge turata la viteza aia si va ajunge ca intr-un final sa iti consume mult mai mult decat una cu motor mare care in oras te rupe la consum.
Culoare, cum arata, alte prostii... irelevant. Mi-as lua un Cybertruck fara nici un stres daca as avea cu ce. happy

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de fiecarelaughing Eu de exemplu nu mi-as lua niciodata o masina cu mai mult de 150 cp pentru ca drumurile de la noi sunt petarda, si degeaba ai viteza daca drumul e aiurea si risti sa faci si un accident.

| Sofer a răspuns:

1. Motor fie diesel sau benzina de la 150 cp în sus și consum decent.
2. Aspectul exterior și interior. Nu mai zic de marca. Ca mai nou vad design frumos la foarte multe mașini.
3. Câteva dotări ce consider ar fi utile pentru mine: camera R, pilot automat, scaune cu masaj și încălzire cu ventilație. Keyless go, Lane asist și distronic.

| Panamax a răspuns:

Conteaza si in cat timp ajunge la 130km/h.
Unele au nevoie doar de 3 secunde altele de 30.
Sau cum se zice mai bine 10 ani vultur decat 30 cioara.
In unele la 200km /h poti sa vorbesti in soapta la altele trebuie sa urli la 140.
Apoi ar mai fi si faza cu strugurii acri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu mă prea pricep prea bine la maşini dar ca fată îmi place noul Mercedes-Benz CLS-Class culoarea roşie. E maşină într-adevăr scumpă dar e o frumuseţe, bijuterie pe 4 roţi. :X

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai lipeste-te de un batranel cu bani si poate iti face cadou, nu asa obtin fetele tinere din ziua de azi masini de lux? ca doar nu au avut inteligenta sa inventeze ele ceva ce le-a adus o mare suma de bani ci s-au folosit de ce au in dotare, organul din dotare si aspectul.
Intr-adevar acest CLS este o masina deosebita dar ca toate celelalte este devenita o masina de proxeneti, inainte era audi acum au trecut pe mercedes, mai ales modelul comun de venit acum Mercedes GLC coupe, preferata mea momentan ar fi GLC SUV 43 AMG tot asa o bijuterie pe 4 roti, un suv de 390 CP dar daca nu-s fata.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Nu, mersi. laughing N-aş suporta să pup vreun bătrânel cu pielea lăsată şi zbârcită, doar ca să mă plimbe într-un bolid ca ăla. Nu e şi cazul meu. Never, ever!

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca si mercedesu ala e masina de lux, atunci masinile de liux cum le mai numim?laughing
Sau bolid laughing cei ala bolid? Cand audu pe romni vai tiai tras bolid laughing ces frate cu cuvintele astea, ce bolid este ala cu un motor pana in 2 litri laughing
Apoi eu nu cred ca mercedesu ala ce spui tu este considerata masina de lux.
La mercedes masinile de lux is alea de la clasa E in sus, cei sub is masini premium cum zic ei, dar nu-s de lux.
La audi A4 nu-i masina de lux,nici pe departe, si asa mai departe.
Si iti zic eu ce ti-a placut tie la acel mercedes, ti-a placut culoarea, cand ai vazut culoarea ai zis gata asta e masina mea laughing cunosc am mai intilnit asa fete care chiar au cumparat masini dara ca aveau culoarea ce placea lor.
Na zis nimeni batranel cu pielea cum zici tu, sunt batranei cu pielela chiar f ok, poate mai ok si decat o ai tu.
Cauta si tu un batranel din asta la 50-60 de ani nu de 90 laughing

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Eu cu bătrânei NU mă încurc!
Prefer să mor de foame decât să mă mărit din interes.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori poate nu se incurca batrenei cu tine, depinde cum arati, cati ani ai.Batraneii cu bani vor fetite tinerele si frumusele laughing deci daca nu te incadrezi nici sai rogi nu-s curiosi

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In momentul cand iti alegi masina trebuie sa iei cam tot in considerare si felul cum vrei sa o folosesti. Adica, degeaba iti iei un Seria 5 3.0 diesel si tu faci naveta prin oras. Adica, doar distrugi masina in felul asta si motorul. Sau vrei sa faci drumuri in alte tari si tu iti iei un logan 1.0 MPI. Dupa mine, e important sa iti calculezi nevoile, sa vezi de cat de mare trebuie sa fie masina, cat de puternica si dupa sa alegi ceva ce iti place si ca aspect din clasa respectiva. Ca de ex, sa zicem ca te hotarasti ca ai nevoie de ceva diesel pentru o familie cu 2 copii. Automat eu as merge la masinile din clasa lui Passat si as alege ceva de acolo ( Skoda superb, Pasat, Seria 3, C class, Mazda 6, etc). Daca in schimb esti un tanar fara familie asa masina mi se pare multa si degeaba. Astfel mai bine ma indrept spre clasa lui VW golf, daca mai faci si drumuri exterior si clasa lui polo daca stai 99% in oras.

| florin926481f a răspuns:

Lasand la o parte specificatiile motorului ma intereseaza cum arata interiorul.